Otkrili su da se gen, odgovoran za stopiranje nekotroliranog širenja stanica raka, gasi, a ukoliko se ponovno "upali" već postojećim lijekovima, raste nada za liječenje
Pojavila se nova nada i lijekovi u liječenju raka gušterače
S novim saznanjem stručnjaci smatraju da bi mogli uspješnije liječiti 15 posto više karcinoma gušterače, piše BBC. Znanstvenici s instituta za istraživanje raka Cambridge otkrili su da se na stanicama ljudi i miševa, specifični gen, koji sprečava formiranje raka gušterače, jednostavno ugasi u DNK-u. Taj gen trebao bi spriječiti nekontrolirano dijeljenje stanica, a ukoliko se ugasi rak se počinje formirati i širiti.
Riječ je o genu UPS9x, koji u tom slučaju ne mutira, ali drugi proteini i kemikalije vezani za njega "zapnu" i gen se tada jednostavno "gasi". Uvjereni su da za to nije kriv genetski kod, već kemijske oznake na površini DNK koje "pale i gase" gen.
- Lijekovi koji "skinu" te oznake već pokazuju napredak u liječenju raka pluća, a naša studija ukazuje na to da bi mogli biti učinkoviti i za liječenje raka gušterače - otkrio je profesor David Tuveson s Instituta Cambridge. Riječ je o već postojećim lijekovima koji bi "skidajući" te oznake s gena njega ponovno učinile funkcionalnim.
Iako stopa preživjelih neprestano, ali postupno raste, u Velikoj Britaniji i dalje manje od jedan od pet pacijenata preživi dulje od godine dana nakon pojave karcinoma. Više od 95 posto pacijenata umre u roku od dvije godine nakon dijagnoze. U Hrvatskoj se na godinu dijagnosticira više od 600 novih slučajeva, a budući da je u trenutku otkrivanja bolest najčešće već u uznapredovalom stadiju, potpuno odstranjenje tumora je rijetko izvedivo, piše onkologija.hr. Zato se za liječenje ovog raka koristi kemoterapija, ali i ciljani biološki lijekovi.