Obavijesti

Lifestyle

Komentari 49

Groznica Zapadnog Nila: Na vrijeme prepoznajte simptome

Groznica Zapadnog Nila: Na vrijeme prepoznajte simptome
1

Simptomi groznice Zapadnog Nila slični su onima gripe i prehlade, pa ih je teško prepoznati, a u manjem broju slučajeva virus može izazvati upalu moždane ovojnice

Virus Zapadnog Nila koji je odnio na desetke žrtava u svijetu, a prenose ga azijski tigrasti komarci stigao je i u Hrvatsku. Virus su epidemiološke službe pronašle kod životinja, a zasad nisu zaraženi ljudi. 

Međutim situacija u SAD-u, gdje se virus prvi put pojavio prije 13 godina, je potpuno drugačija. Broj oboljelih raste iz dana u dan, a od 1590 zaraženih, 65 ljudi je umrlo, piše američki Centar za kontrolu bolesti i prevenciju. Posebna opasnost vreba u proljeće i jesen zbog velike najezde komaraca pa se virus brzo širi. Groznica Zapadnog Nila uglavnom se javlja u podnebljima s visokom temperaturom poput Egipta, Turske i Tunisa, međutim klimatske promjene uzrokovale su njezino širenje. 

Virus se širi ugrizom azijskog tigrastog komarca, a ne može se prenijeti s čovjeka na čovjeka. Prvi simptomi javljaju se od tri do 14 dana nakon uboda. 

Simptomi

Groznica Zapadnog Nila ne manifestira se u osam od 10 slučajeva, ali oni koji obole teško je prepoznaju jer simptomi sliče gripi i prehladi. Najčešći simptomi su povišena tjelesna temperatura, glavobolja, umor, bol u zglobovima, a ponekad virus može izazvati i osip na koži, natečene limfne čvorove i bol u očima, piše Klinika Mayo

U jedan posto slučajeva virus izazva tešku neurološku infekciju koja može prouzročiti upalu moždane ovojnice, odnosno meningitis i encefalitis. Ponekad se upala može proširiti i na kralježnicu pa oboljeli osjećaju iznenadnu slabost u rukama, nogama i teško dišu. 

Simptomi teške infekcije su povišena tjelesna temperatura, nepodnošljive glavobolje, ukočenost vrata, dezorijentacija, podrhtavanje, loša koordinacija, napadaji, bol i iznenadna paraliza ili slabost u rukama i nogama. 

Posjet liječniku

Ako imate ozbiljne glavobolje, primijetite ukočenost vrata ili lošu koordinaciju i dezorijentiranost, svakako posjetite liječnika. Također, liječnici savjetuju ljudima koji su se zarazili virusom da svakih pet godina prekontroliraju rad bubrega jer se virus može pritajiti u tijelu, a kasnije izazvati komplikacije. 

Kako se zaštititi

  • Da biste izbjegli najezdu komaraca zaštitite svoj dom mrežama na prozorima koji će ih spriječiti da uđu u kuću. 
  • Komarci su najaktivniji u zoru i sumrak, pa je najbolje u to doba ne izlaziti, ali ako ne možete obavezno koristite preparate koji vas štite od uboda. Po potrebi nosite i odjeću dugih rukava. 
  • Vodu za vaše kućne ljubimce redovito mijenjajte, a vodu u raznim kantama i olucima prolijte zato što privlači komarce. 
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 49