Šećer mozgu signalizira da je dobio mnogo kalorija i da više ne treba jesti, a zaslađivači ometaju te mehanizme i usporavaju metabolizam
Dijetni umjetni zaslađivači debljaju više od šećera
Želite li smršavjeti, odrecite se dijetnih napitaka. Znanstvenici sa sveučilišta Purdue ustanovili su da zaslađivači koji ne sadrže kalorije zapravo otežavaju ljudima da kontroliraju koliko jedu i da paze na tjelesnu težinu. U istraživanju, laboratorijski štakori koji su dobivali hranu zaslađenu saharinom jeli su i debljali se više od onih koji su jeli hranu zaslađenu šećerom. Znanstvenici koji su proveli istraživanje, Dr. Susan Swithers i dr. Terry Davidson, ističu da mozak osjet slatkoće povezuje s visokokaloričnom hranom. Kad tijelo dobije slatkoću, a ne kalorije, unutarnji tjelesni mehanizam se “zbuni” pa više ne može regulirati unos kalorija. Zbog toga nakon jedenja hrane zaslađene umjetnim zaslađivačima ili pijenja dijetnih sokova ljudi u sljedećem obroku pojedu više nego inače.
Uz to, nakon jela metabolizam se ubrza kako bi mogao bolje potrošiti dobivenu energiju. Umjetni zaslađivači ometaju i taj prirodni mehanizam, zbog čega je tada teže potrošiti kalorije i smršavjeti.
ZASLAĐIVAČI NAJŠTETNIJI KAD IH JE VIŠE
Veliki sam protivnik umjetnih zaslađivača, kaže dr. sc. Ivana Vinković-Vrček, autorica knjige "Što se krije iza e-brojeva?".
- Zaslađivači su najštetniji kad ih je više u istom proizvodu, npr. aspartam, saharin i ciklaminska kiselina. Istraživanja su ih povezala s cijelim nizom bolesti uključujući rak i oštećenja moždanih stanica - dodaje dr. sc. Vinković-Vrček.
>>> Šećer mozgu signalizira da je dobio mnogo kalorija i da više ne treba mnogo jesti, dok zaslađivači ometaju tjelesne mehanizme i usporavaju metabolizam.
>>> Samo jedna čaša dijetalnog napitka na dan povećava rizik od metaboličkog sindroma za 34 posto, pokazala su ranija istraživanja.
>>> Metabolički sindrom uključuje taloženje sala oko struka, povišen kolesterol, krvni tlak i razine glukoze u krvi.
>>> Uporaba umjetnih zaslađivača drastično je porasla u posljednjih 40 godina, a glavni krivac za to su dijetalni napici.
>>> Zbog štetnosti umjetnih dodataka pićima proizvođači se polako okreću napicima od prirodnih sastojaka.