U cigarete se dodaju kemijski spojevi da bi se potakla ovisnost, olakšalo uvlačenje dima, smanjila jačina te ubrzao dolazak nikotina do mozga, tvrde znanstvenici
Cigarete su opasnije nego prije 50. g - stvaraju veću ovisnost
U posljednjih pet desetljeća duhanska je industrija razvila bezbroj taktika i trikova kojim je osigurala da ljudi i dalje ostanu, ali i još lakše postanu ovisni o njihovom proizvodima, upozorava britanska humanitarna organizacija koja provodi kampanju "Djeca slobodna od duhana". ( Tobacco-Free Kids )
Prema stručnjacima, današnje cigarete višestruko su opasnije zbog različitog sastava i građe cigareta, a to potkrepljuju znanstvenim dokazima, piše Daily Mail .
To uključuje povećanje količina nikotina u duhanu, dodavanje amonijaka koji ubrzava dovod nikotina mozgu, kao i dodavanje šećera koji povećavaju učinak nikotina te omogućuju lakše udisanje dima.
Pogledajte šokantan dokaz o štetnom utjecaju samo 60 cigareta na ljudska pluća:
- Duhanski dim postao je manje oštar dodavanjem levulinske kiseline, pa je on manje iritantan, a mijenjanjem okusa i mirisa cigarete ona postaje sve privlačnija. Istovremeno, acetaldehid koji je dokazano kancerogen pojačava svojstva koja ljude čine ovisnima o nikotinu - stoji u izvješću.
Osim toga, filteri s rupicama omogućuju bolju ventilaciju, ali i dublje uvlačenje opasnog dima u pluća, a uvedeni su u proizvodnju pod izlikom da smanjuju dovod katrana u pluća.