Nakon sastanka s Barrosom i Rompuyem, britanski premijer David Cameron sastao se s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Tema su novi porezi u eurozoni.
Merkel želi uvesti nove poreze, dok se David Cameron protivi
Britanski premijer David Cameron u Berlinu se sastao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Glavni razlog je nedavno odbijanje Velike Britanije da podupre plan o uvođenju novog poreza na bankovne transakcije kako bi se stabiliziralo tržište. Merkel, naime, želi uvesti reformu Lisabonskog ugovora da bi se oporezivale financijske transakcije i kako bi članice s neurednim financijama plaćale veći porez. Cameron bi mogao i poduprijeti taj plan, ali pod uvjetom da zaštiti Veliku Britaniju od tog zakona.
Obje zemlje žele aktivnije rješavanje krize eurozone te stabilizaciju eura, ali imaju drugačija polazišta. Njemačka želi veću povezanost zemalja u eurozoni, a Velika Britanija smatra da u tom slučaju mora postojati zaštitni sustav za zemlje koje ne koriste jedinstvenu europsku valutu. Cameron također želi da se Europskoj banci dozvoli da pomaže državama u krizi, čemu se Merkel snažno protivi.
BBC javlja kako su neki njemački ministri kritizirali Veliku Britaniju jer nije željela pomoći eurozoni kad joj je to bilo potrebno. Merkel je priznala kako postoje razlike u stavovima, ali dobri odnosi dvaju država nisu narušeni.
Podsjetimo, u svom govoru ranije ovaj tjedan Cameron je rekao da je protiv utopijskih, grandioznih planova i urgirao je u Europskoj središnjoj banci da kupuje obveznice na veliko te postane zajmodavac državama u dugovima, što Merkel ne odobrava. Njemačka kancelarka želi da se novi zakon odnosi na svih 27 članica Europske unije, a ne samo na 17 članica eurozone. Sljedeći mjesec se održava europski summit u Bruxellesu, a Merkel se nada da će do tada dobiti dovoljnu potporu za svoju ideju
Cameron se u petak ujutro u Bruxellesu sastao s predsjednikom Europske unije Hermanom von Rompuyem i predsjednikom Europske komisije, Joseom Manuelom Barrosom. U zajedničkoj izjavi, Barroso i Cameron su rekli da se slažu oko pokretanja odlučne akcije za stabilizaciju eurozone, kao i snažne mjere koje će u što kraćem vremenu pokrenuti rast gospodarstava i stvoriti nova radna mjesta. David Cameron je naglasio kako je iznimno važno razvijanje pojedinih tržišta, što je ključno za Veliku Britaniju, pogotovo u slučaju da se zemlje eurozone više povežu.