Blanka Vlašić pokazala je koliko je sportski život sjajan i lijep, ali i težak i sumoran. Osvojila je gotovo sve što se osvojiti dalo, a pitanje je gdje bi joj bio kraj da nije bilo ozljeda
Heroina sportske obitelji koja je veliku snagu pronašla u vjeri
Blanka Vlašić rođena je 8. studenog 1983. u Splitu u sportskoj obitelji. Otac Joško, njen dugogodišnji trener, bavio se atletikom i bio uspješan desetobojac, a majka Venera bivša je prvakinja Jugoslavije u skijaškom trčanju. Brat Nikola mlad je i uspješan nogometaš, trenutačno u redovima splitskog Hajduka.
Vrlo rano započela je seniorsku karijeru, još 2000., sa 16 godina, kad je nastupila na Olimpijskim igrama u Sydneyju. Godinu poslije trijumfirala je na Mediteranskim igrama u Tunisu i nagovijestila blistavu karijeru visašice.
Prvi zdravstveni problemi počeli su je mučiti u olimpijskoj godini 2004., kada je imala nepravilan rad štitnjače, baš kao i Janica Kostelić i morala ju je kirurški otkloniti godinu potom. U Ateni je završila na 11. mjestu.
Blanka se 2006. godine na velika vrata vratila u svjetski visaški vrh. Te je godine preskočila visinu od dva metra čak 13 puta, pri čemu i 205 centimetara u dvorani te 203 na otvorenom.
U Split su počele dolaziti medalje s velikih natjecanja. Svjetsko dvoransko srebro iz Moskve 2006., a godinu potom i zlato na otvorenom u japanskoj Osaki uz preskočenih 205 centimetara iz trećeg pokušaja.
Razdoblje dominacije upotpunila je i srebrom s Olimpijskih igara u Pekingu (205 cm) te još jednim zlatom s SP-a na otvorenom u Berlinu 2009. Nedugo potom na zagrebačkom je Hanžeku postavila osobni rekord od 208 centimetara, drugi najbolji skok svih vremena.
U novom je desetljeću Blanka ostala u vrhu, ali uvijek korak prekratka do onog najsjajnijeg odličja. U korejskom Daeguu 2011. s 203 centimetra osvojila je srebro na SP-u, no problemi s Ahilovom tetivom godinu poslije nagnali su je da odustane od Olimpijskih igara u Londonu.
No ni zdravstveni problemi nisu obeshrabrili Blanku koja se nakon tri godine vratila na veliku scenu osvojivši treće mjesto u Dijamantnoj ligi 2014. te još jedno srebro na SP-u u Pekingu 2015.
Ukupno je Blanka čarobnu visinu od dva metra preskočila više od 160 puta. Do tih ju je rezultata nesumnjivo ponijela predanost katoličkoj vjeri koju je proteklih godina otvoreno pokazivala i koja ju je u teškim životnim i zdravstvenim situacijama svaki put dizala i vraćala - do nove olimpijske medalje!
Najveći uspjesi Blanke Vlašić
- Olimpijske igre Rio de Janeiro 2016. - skok u vis - brončana medalja
- Olimpijske igre Peking 2008. – skok u vis – srebrna medalja
- Svjetsko prvenstvo Berlin – Njemačka 2009. – skok u vis – zlatna medalja
- Svjetsko prvenstvo Osaka – Japan 2007. – skok u vis – zlatna medalja
- Svjetsko prvenstvo Peking – Kina 2015. – skok u vis – srebrna medalja
- Svjetsko prvenstvo Daegu – Južna Koreja 2011. – skok u vis – srebrna medalja
- Svjetsko dvoransko prvenstvo Valencija – Španjolska 2008. – skok u vis – zlatna medalja
- Svjetsko dvoransko prvenstvo Doha – Katar 2010. – skok u vis – zlatna medalja
- Svjetsko dvoransko prvenstvo Moskva – Rusija 2006. – skok u vis – srebrna medalja
- Svjetsko dvoransko prvenstvo Budimpešta – Mađarska 2004. – skok u vis – brončana medalja
- Europsko prvenstvo Barcelona – Španjolska 2010. – skok u vis – zlatna medalja
- Kup kontinenata Split – Hrvatska 2010. – skok u vis – zlatna medalja
- Pobjednica Dijamantne lige 2010. i 2011.
- Godine 2007. proglašena najboljom atletičarkom Europe
- Godine 2009. skočila je 2,08 m, drugi svjetski rezultat svih vremena
- Međunarodno udruženje sportskih novinara (AIPS) izabralo ju je 2010. za najbolju sportašicu svijeta
- Godine 2010. proglašena najboljom atletičarkom Europe i svijeta te najboljom sportašicom Europe.