Zbog zapostavljanja vlastitih osjećaja i želja te ugađanja drugima, žene su češće depresivne od muškaraca, zbog čega moraju naučiti biti samilosne prema sebi
Žene su depresivnije jer stalno udovoljavaju drugima, sebi ne
Žene su empatičnije, dobroćudnije i nježnije od muškarca, no dok su prema drugima dobre, same sebi su često najveći "neprijatelji", pokazuju brojna znanstvena istraživanja. Zbog samokritičnog stava žene dvostruko češće obolijevaju od depresije, a oko 11 posto žena redovito pije antidepresive. Psiholozi objašnjavaju kako žene često odgajaju na način da prvo misle na druge, a ne sebe. Profesorica Kristin Neff godinama proučava utjecaj kulturnih i tradicionalnih normi na samopouzdanje žena.
- Oduvijek nas uče kako moramo davati drugima, biti ljubazne, udovoljavati svakome i znati opraštati. No, na kraju dana, žena koja se stalno daje osjeća prazninu u sebi, ali i frustrirano zbog neispunjavanja vlastitih želja - kaže profesorica Neff.
Osim toga, objašnjava kako je seksualna evolucija i visoko konkurentna kultura doprinijela razmišljanju da moramo biti posebni i drukčiji od drugih kako bi se osjećali vrijedno. Zbog toga, samopoštovanje žena varira ovisno o svakom uspjehu i neuspjehu u životu.
Kako oprostiti sebi?
Christine Neff tvrdi da žene mogu naučiti kako biti ljubaznije prema sebi. Prvo treba prihvatiti činjenicu kako je griješiti normalno, i ako razumijemo tuđe greške, trebamo i svoje.
Studije su pokazale da žene koje su suosjećajne prema sebi imaju više samopouzdanja, pa tako ako u stresnoj situaciji objasnimo sami sebi razloge svojih postupaka i prihvatimo greške, u mozgu se smanjuje razina tzv hormona stresa, kortizola, i povećava razina hormona sreće, oksitocina.
- Suosjećanje prema sebi nije isti što i samosažaljenje, jer ona omogućuje da priznamo vlastite mane, ali i podršku da ih premostimo i ispravimo - kaže Neff.