Zato jer im mozak više puta procesuira podražaje koji izazivaju zadovoljstvo, tinejdžeri su za razliku od odraslih skloniji depresiji i ovisnostima, otkriva studija
Tinejdžeri su mušičavi zato jer im mozak radi brže od odraslih
Tinejdžeri su skloni mušičavosti, egocentričnosti i nemarnosti. Razlog za takvo ponašanje krije se u činjenici da njihov mozak funkcionira drugačije prilikom uživanja u nečemu što vole, otkriva studija Sveučilišta Pittsburgh, a prenosi Daily Mail.
Nakon poslastice, u mozgu tinejdžera aktivno je više neurona nego u mozgu odraslog čovjeka. Njihov mozak poslasticu procesuira više puta što na kraju rezultira ovisničkim ili impulzivnim ponašanjem. Znanstvenici kažu da bi to moglo objasniti zašto su tinejdžeri skloniji riziku i ovisnostima, depresiji te shizofreniji više nego odrasli.
- Vjerujemo kako promjene povezane s dobi ovise o načinu na koji područja u mozgu obrađuju podražaje - ističe autorica studije profesorica Bita Moghadam.
Studija dokazuje da su njihova područja mozga zadužena za učenje i stjecanje navika izuzetno osjetljiva na nagrade. To može značiti da tinejdžeri i odrasli imaju drugačiji mehanizam ponašanja zbog čega su skloniji ovisnostima, dodaje.