Ukočenost, "političke" rečenice i neprijateljski stav najjednostavniji su detektor laži. Lažljivac ne naginje glavu, često govori povišenim tonom i odgovara usporeno
Ovi znakovi raskrinkat će, bez imalo sumnje, svakog lažljivca
Iako je iskrenost vrlina, laž je, nažalost, sastavni dio svakodnevice. Bilo male ili velike, laži su prisutne na poslu, u politici, ljubavi i u obiteljskom okruženju. Ljudi lažu iz različitih pobuda - kako bi se nekome svidjeli, da sačuvaju tajnu, stvore željenu reputaciju ili da izbjegnu kritike i sankcije. Sigurno ste se i sami mnogo puta našli u nedoumici govori li vam vaš kolega, prijatelj ili član obitelji istinu. Kako biste razotkrili lažljivca, obratite pozornost na govor tijela, boju glasa i oči, posebno zjenice koje se šire kada čovjek laže. Lažljivca možete prepoznati i po uznemirenom ponašanju, nervoznom klimanju nogom te po dodirivanju nosa i češkanju iza uha.
Lažljivac nije kooperativan
Lažljivci su skloni prigovaranju, negativnim izjavama, nerado surađuju te zauzimaju neprijateljski stav jer si time smanjuju mogućnost pogreške.
Ne radi to što govori
Postoji čitav niz odstupanja između onoga što lažljivac govori i onoga što čini. Boja glasa neusklađena s izrazom lica upućuje na to da se njegove emocije ne podudaraju s verbalnim izjavama.
Lažljivac ne naginje glavu
Ako se vaš sugovornik ugodno zavalio, opušten je te naginje glavu na jednu i drugu stranu - on na pitanja odgovara iskreno. Lažljivcu su pitanja prijetnje te se drži uspravno i jako ukočeno.
Previše formalnosti
Lažljivci se često izražavaju gramatički besprijekorno, rabe duge riječi te pune, a ne skraćene oblike fraza. To signalizira da nije riječ o ležernom nego o dobro planiranom razgovoru.
Odaje ga govor tijela
Govor tijela nije uvijek pouzdan detektor laži, upozorava psiholog dr. Paul Seager. Vješti lažljivci dobro prikrivaju nervozu i gledaju vas u oči. Stoga dr. Sager savjetuje da je lažljivca mnogo lakše prepoznati ako se pozornost obrati i na verbalne znakove. Pomno slušajte što vam sugovornik govori te obratite pozornost na koji način to čini. Ako, primjerice, sumnjate da vam partner nije vjeran, pitajte ga: "Varaš li me". Ako odgovori: "Ne, naravno da ne!", vjerujte mu više nego ako kaže: “Kako me uopće možeš pitati tako nešto”. Takvo izbjegavanje konkretnog odgovora tipično je dvosmisleno ponašanje. Ponovite pitanje, a ako to razljuti vašeg partnera, vrlo je vjerojatno da nije iskren.
Manje pokreta - manje istine
Trudeći se da bude uvjerljiv, lažljivac svu energiju preusmjerava s tjelesnih pokreta na funkcije mozga. Stoga je naoko mirniji nego inače u normalnim situacijama.
Povišen ton ga odaje
Postavite sugovorniku trik-pitanje te obratite pozornost na boju njegova glasa. Ako se ona mijenja uz postupno podizanje tona, to je pouzdan znak da on ne govori istinu.
Laž usporava odgovore
Mozgu je potrebno mnogo energije da u trenutku smisli i “skuha” laž. Posljedica su osjetni zastoji u komunikaciji, odnosno pauze između postavljenog pitanja i odgovora.
Bombardiranje sumnjivca pitanjima
Lažljivca ćete uhvatiti na djelu postavljajući mu niz teških pitanja. Mutni, nejasni odgovori bez detalja znak su za uzbunu. Inzistirajte na što više detalja jer je time veća i mogućnost da se lažljivac uplete u mrežu vlastitih laži.
Dirnuta priča najteži je ispit
Primijenite policijsku tehniku te nakon što vam sugovornik ispriča svoju verziju događaja, zatražite da vam sve ispriča ponovno, ali obrnutim redoslijedom. Ako je lagao, to mu neće biti jednostavno.