Stolni ventilator može se kupiti već za pedesetak kuna, a ukopča se u računalo. Veći stoje stotinjak kuna, a skuplji imaju mogućnost izbacivanja vodene maglice
Zbog visokih temperatura je nestašica klima i ventilatora
Ventilator, a ispred njega zamrznute boce vode koje pomažu da se zrak u prostoriji ohladi prva su pomoć te najjednostavnje i najjeftinije rješenje za one koji nemaju klimatizacijske uređaje.
Ovih vrućih dana mnogi su ventilatore potražili u prodavaonicama kako bi si baram malo olakšali boravak u prezagrijanom prostoru.
- Više nemamo nikakvih ventilatora ni prijenosnih klima-uređaja. Ostalo je samo još nekoliko fiksnih klima. Proteklih dana sve su pokupovali. Nosili su i po nekoliko komada. Više se nije pitalo ni kakve su im karakteristike ni koliko stoje. Čak smo najprije rasprodali modele skuplje od 500 kuna koji imaju spremnik i raspršuju maglicu - rekli su nam jučer u Elipsu.
U trgovini Uradi sam većinu ventilatora su rasprodali, a jučer su imali još samo jedan model kojem je cijena 275 kuna. I u Pevecu su sve rasprodali.
- Ventilatora nema ni za lijek. Kupci su rekli da ih više nema ni u drugim trgovačkim centrima - rekli su nam jučer u Pevecu. Na internetskim prodavaonicama jučer je bilo raznih modela ventilatora. Budući da je velika potražnja, stanje se mijenja iz trena u tren pa postoji mogućnost da pojedinih modela danas više nema. Prije odlaska svakako provjerite stanje. Ventilatori se mogu postaviti na stol i takvi modeli su najjeftiniji. Najčešći su oni koji se postavljaju na pod, a često su na stalku kojem se može podešavati visina. Razlikuju se i prema snazi.
U aktualnom Bauhausovu letku imaju ventilatore koji su poput stupa. Crni ventilator elegantnog dizajna visok je 1,2 metra, ima daljinski upravljač i programator pa stoji 785 kuna. U katalogu je od podnih ventilatora najskuplji onaj na postolju poput tronošca snage 45 Wati koji stoji 945 kuna. Osim tih koji se postavljaju na pod, a mogu se premještati iz sobe u sobu, ima i ventilatora koji se postavljaju na strop prostorije. U Bauhausu stoje od tristotinjak do tisuću kuna.
Bočica vode s raspršivačem je najbolja pomoć u rashlađivanju
Ako je jako vruće, najbolje se je rashladiti vodom.
- Lice i površinu kože dobro je poprskati vodom iz bočice s raspršivačem. Voda će lagano isparavati i odnositi toplinu s tijela pa ćete se na taj način rashladiti. Tako se, inače, skida povišena tjelesna temperatura - savjetuje dr. Altijana Kadić.
Bočicama s raspršivačem može se osvježiti i ovlažiti zrak u prostoriji, a time će se pomoći i ventilatoru da ga bolje rashladi. Voda koju raspršujemo ne mora biti prehladna. I kućni ljubimci bit će zahvalni osvježite li ih vodom iz raspršivača.
Pri korištenju klime temperatura ne smije biti preniska, a uređaj treba biti čist
Razlika između vanjske temperature i one u klimatiziranom prostoru ne bi smjela biti veća od pet do sedam stupnjeva Celzijevih.
- Ako je temperatura u stanu preniska, pri izlasku iz stana na veliku vrućinu može doći do šoka. Velike promjene temperature štete i mladima - napominje dr. Altijana Kadić.
Klimatizacijske uređaje treba redovito čistiti. Ako je filtar začepljen, trošit će više struje, slabije će raditi, pa neće dovoljno rashladiti prostor. Važno je očistiti i perivi dio filtra u koji se nakuplja prašina i pelud. To možete napraviti i sami. Zbog prljavog filtra klima-uređaj također može lošije raditi, a može naštetiti i zdravlju.