Izvješće o Hrvatskoj napisano je na 38 stranica. State Department ističe kako Rh ima dobre antikorupcijske zakone, ali ih vlasti ne provode uvijek učinkovito
State Department: U Hrvatskoj ima puno korupcije i cenzure
Redovito godišnje izvješće State Departmenta o stanju ljudskih prava u svijetu bavi se Hrvatskom na 38 stranica. Poseban je naglasak stavljen na pet poglavlja: financiranje političkih kampanja, korupciju, medije, slobodu okupljanja te diskriminaciju po raznim osnovama. U poglavlju političkih kampanja State Department ističe neodgovarajuće zakonodavstvo koje regulira financiranje stranaka i kandidata, ali se spominju i nepotpune glasačke liste.
Kao krupniji problem ističe se činjenica da Hrvatska ima dobre antikorupcijske zakone, ali ih vlasti ne provode uvijek učinkovito. Ističe se i kako je sama Vlada često u središtima afera te da korupcija zadire u gotovo sve slojeve društva. Poglavljem medija State Department bavi se nešto više, a kao glavni problem ističe sve snažniji gospodarski pritisak koji novinare sprječava da kritički pišu o oglašivačima.
Također se ističe kako ima slučajeva da tvrtke i mediji ucjenjuju jedni druge. "Komercijalne su tvrtke koristile mogućnost uskraćivanja prihoda od oglašavanja medijima i tako sprječavale negativno intonirane članke. S druge strane, mediji su prijetili objavljivanjem upravo takvih tekstova kako bi iznuđivali novac od tvrtki", stoji u izvješću te se zaključuje kako sve to dovodi do autocenzure novinara.
Ističe se da se cijeli niz medija uređuje bez Vladina uplitanja, no da s druge strane postoji cijeli niz netransparentnosti oko vlasništva nad medijima. "Upravo ta činjenica omogućuje političkim i drugim interesnim skupinama da prikriju svoj utjecaj na medije", zaključuje se.
U poglavlju slobode okupljanja spominje se slučaj privođenja prosvjednika na zagrebačkom Cvjetnom trgu koji su demonstrirali protiv Horvatinčićeva centra. Kad su u pitanju diskriminacije, spominju se razne skupine: Srbi, Romi, žene, djeca, izbjeglice, azilanti, homoseksualci... Ističu se tako pljačke, fizičke i verbalne prijetnje, pisanje uvredljivih grafita na srpskoj imovini, naročito u dalmatinskom zaleđu i središnjem dijelu Hrvatske. Drugu godinu zaredom, kaže se u izvještaju, organiziran je protugay prosvjed tijekom Gay Pridea. Sudionici prosvjeda nosili su uvredljive transparente poput 'ubij pedera' i podizali ruke u nacistički pozdrav. Dvoje sudionika parade napadnuto je nakon manifestacije, a napadači još nisu otkriveni, kaže se u izvještaju.