Obavijesti

News

Komentari 18

Napokon kraj harača, samo da sada ne smisle nešto novo

Napokon kraj harača, samo da sada ne smisle nešto novo
1

Nakon 15 mjeseci radnici i umirovljenici više neće plaćati krizni porez ni prema stopi od četiri posto. Državi su tako njezini građani uplatili više od 2,8 milijardi kuna

Oko 344.500 građana čija je plaća ili mirovina veća od 6000 kuna u studenom će dobiti u prosjeku 380 kuna više na račun. Kraj je to 15-mjesečnog harača, koji je Vlada uvela kako bi stabilizirala javne financije. Prema podacima Ministarstva financija, građani su u proračun do polovice listopada 2010. godine uplatili više od 2,8 milijardi kuna posebnog poreza. No harač će do kraja godine nastaviti plaćati svi koji ostvaruju prihode veće od 6000 kuna od samostalnih djelatnosti. Takvih je oko 15.000. Procjenjuje se da će u proračun uplatiti dodatnih deset milijuna kuna. Ekonomski analitičar Damir Novotny kaže da je krizni porez samo produbio recesiju.

- Uveli su ga da bi stabilizirali javne financije, ali je ta mjera imala strašno negativan učinak - rekao je Novotny i dodao kako je država uzimala novac od ionako osiromašenih građana, a pritom nije uštedjela gotovo ništa.

Bivši predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Damir Kuštrak rekao je da je porez u maloj mjeri pomogao jedino javnim financijama, a potrošnja građana, kojom se najviše puni državni proračun, i dugoročni psihološki učinak samo su odmogli. Saborski zastupnik HNS-a Goran Beus Richembergh, koji je sporni porez prvi nazvao haračem, kaže da je on bio promašaj zato što nije ni blizu donio onoliko koristi koliko je naštetio jer je uzeo novac iz džepova radnika i službenika, a zaobišao bogate: Harač će ostati zapamćen kao spomenik gluposti ministra Ivana Šukera.

Porez je od 1. kolovoza 2009. godine plaćalo ukupno 1,254.500 radnika i umirovljenika čiji su prihodi veći od 3000 kuna. Nižu stopu harača od dva posto Vlada je ukinula 1. srpnja ove godine. Plaćalo ga je 910.000 građana s plaćom ili mirovinom manjom od 6000 kuna.

Ustavni sud je odbacio tužbe 80.000 građana

Bivši predsjednik Stjepan Mesić i više od 80.000 građana podnijeli su Ustavnom sudu zahtjev za ocjenom ustavnosti kriznog poreza. Ustavni sud odlučio je da on ostaje. Sudac Mario Jelušić pojasnio je da je harač ustavan jer je jednak za sve građane. Dvoje sudaca glasovalo je protiv.

Haračem smo izgubili od 3000 do 7000 kuna

Od uvođenja kriznog poreza do njegova ukidanja građani s prosječnim dohotkom izgubili su oko 3000, a oni s iznadprosječnim oko 7000 kn. Kupovna moć je pala, zbog čega su mnogi obrti zatvoreni i ugašeno je mnogo radnih mjesta. Istodobno s uvođenjem harača Vlada je povećala stopu PDV-a s 22 na 23 posto.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 18
Nikica Jelavić i Nikica Jelavić na presici: Pa tko bi mislio da priča s njim? Zna mene Mile, zna...
NOVA PRESICA

Nikica Jelavić i Nikica Jelavić na presici: Pa tko bi mislio da priča s njim? Zna mene Mile, zna...

Vrijeme je za odgovor i istinu. Ivana Kekin je lažna žrtva. Nikica Jelavić je žrtva stranke Možemo i njihovih nerealnih političkih ambicija - stoji u pozivu Nikice Jelavića na današnju konferenciju za medije
Vođenje računa i podizanje novca uskoro će biti besplatni
UKIDANJE NAKNADA

Vođenje računa i podizanje novca uskoro će biti besplatni

Banke su od raznih naknada u devet mjeseci uzele gotovo 660 mil. eura
Kekin o Jelavićevoj konferenciji i SMS poruci: Sad je svima jasno da od 10.12. govorimo istinu!
NEŽELJENI SUSRET

Kekin o Jelavićevoj konferenciji i SMS poruci: Sad je svima jasno da od 10.12. govorimo istinu!

Iz stranke Možemo! uputili su priopćenje, kako navode, o Jelavićevom “krunskom dokazu”, navodno zatajenoj SMS poruci. Tvrde kako je Ivana Kekin već ranije obavijestila javnost. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti