Hrvati osporavaju pravo BiH na njen suverenitet na moru i njen slobodan pristup otvorenom moru. Također postoji i građevinski rizik, rekao je Izet Bajrambašić
Nakon izjave Vesne Pusić: BiH protiv gradnje Pelješkog mosta
Nakon što je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić izjavila kako je predstudija Europske komisije pokazala da je Pelješki most apsolutno najbolja opcija povezivanja juga Hrvatske s ostatkom države, reagirao je pomoćnik ministra za komunikaciju i transport BiH i član Savjetodavnog odbora za izbor najbolje prometne opcije u neumskom koridoru, Izet Bajrambašić. On je rekao da će u ponedjeljak održati prvi sastanak Savjetodavnog odbora gdje će se razraditi metodologija izračunavanja osam opcija povezivanja.
- Nijedna opcija još uvijek nema ni ulazne podatke da bi se mogla analizirati. Dakle, tek razrađujemo metodologiju rada. Održan je ranije jedan sastanak na kojem su se samo upoznavali članovi Odbora. Mi tek pristupamo izradi. U ponedjeljak imamo i prvi sastanak Savjetodavnog odbora s konzultantom Savageom iz Francuske. Inače, Savage je konzultant i mi kao Savjetodavni odbor moramo prihvatiti njihov rad. U ponedjeljak će se razgovarati samo o stručnim stvarima. Nitko se neće doticati politike. Izjava ministrice Pusić apsolutno nije u kontekstu naše studije koju tek radimo - rekao je Bajrambašić za agenciju Anadolija.
Bajrambašić isprva nije vjerovao u točnost izjave koju je danas dala ministrica Pusić, ističući da "takva izjava nije mogla doći od bilo kojeg predstavnika vlasti u Hrvatskoj", jer i predstavnici Hrvatske sudjeluju na sastanku 6. svibnja gdje će se tek govoriti o metodologiji za početak rada.
Upozorio je da to neće moći tek tako proći.
- Mi smo u našim prethodnim komentarima na sve opcije istaknuli da most Pelješac ima nekoliko problematičnih, spornih stvari. Prvo, pravno-politička situacija, koja se odnosi na primjenu Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora koju je Hrvatska u potpunosti pogrešno primijenila u svojim zakonima. Oni osporavaju pravo BiH na njen suverenitet na moru i njen slobodan pristup otvorenom moru. Mi smo, također, istaknuli velike građevinske rizike u pogledu gradnje mosta s obzirom na to da se radi o stupovima visine 100 metara, kao i problem održivosti takvog građevinskog objekta, jer je Neum trusno područje s aspekta potresa - rekao je Bajrambašić i dodao da će BiH biti protiv mosta Pelješac ako Hrvatska bude jednostrano krenula u realizaciju projekta.