Vjerojatno ste čuli da je tržište fotoaparata dobilo novu kategoriju, pozicioniranu između kompaktnih i DSLR fotoaparata. Zovu se mirrorlessi i namijenjeni su svima!
Koji mirrorless fotoaparat odabrati za ljetne dane?
Vjerojatno ste čuli da je tržište fotoaparata dobilo novu kategoriju, pozicioniranu između kompaktnih i DSLR fotoaparata. Zovu se mirrorlessi i namijenjeni su svima - kako amaterima koji traže bolji aparat, tako i profesionalcima koji traže manje dimenzije dobrog aparata.
Niti kompakt niti DSLR
Kombinirajući određene funkcije DSLR-a s fizičkim karakteristikama kompakta, mirrorlessi predstavljaju prijelazni model između ovih dvaju kategorija. Kompaktnost tijela i izmjenjivost objektiva prvo je što možemo uočiti kod ovih fotoaparata. Nadalje, nešto skrivenije, no ništa manje važno obilježje, jest senzor. On je kod ovakvih modela veći nego kod onih koje nalazimo u kompaktima, a za razliku od DSLR modela ispred njega se ne nalazi sustav s ogledalom.
Unatoč navedenim obilježjima karakterističnim za sve mirrorless modele, unutar same kategorije nailazimo na veliko "šarenilo". U sličnom cjenovnom rasponu možemo dobiti modele pri čijem se kreiranju fokusiralo na različite domene funkcionalnosti. Stoga ćemo, u svrhu stvaranja osnovne percepcije spomenutoga, usporediti nekoliko najistaknutijih, a povoljnijih fotoaparata oslanjajući se na njihove karakteristike.
Sony, Nikon, Panasonic i Olympus
Sony NEX-C3 najbolji je odabir od ponuđenih modela za vizualne perfekcioniste. Karakterizira ga najveći senzor te najveći broj megapiksela čiji je rezultat kvalitetnija, tj. detaljnija fotografija s najmanjim šumom. Nešto manje pozitivna strana ovakvog senzora jest indirektan gubitak kompaktnosti. Sam senzor, naravno gledano iz vanjske perspektive, ne zauzima više prostora od senzora u ostalim uspoređujućim fotoaparatima, no zbog svoje veličine zahtijeva veće objektive.
Ako vam to predstavlja nepremostivu prepreku za nabavku NEX-C3-a, u tom je slučaju Nikonov model bolji izbor. Nikon J1 - uz najmanji senzor od uspoređujućih modela dolazi najveća kompaktnost. Osim toga, karakterizira ga i pohvalna maksimalna brzina zatvarača koja će u suradnji s velikim brojem točaka fokusiranja bez poteškoća "zamrznuti pokret", odnosno zabilježiti željeni trenutak unutar dinamične scene. Gledano estetski, Nikon dolazi u različitim bojama sa sjajnim premazom što će zasigurno privući mnoge.
Kao kompromis između ovih krajnosti nalazimo Panasonic i Olympus mirrorlesse. Osim vrlo velike minimalne brzine zatvarača, E-PL3 i DMC-GF3 povezuje velik broj raspoloživih objektiva. Ta poveznica ne označava samo brojnost objektiva, već i kompatibilnost njihovih navoja. Kako se fotoaparati oba proizvođača izrađuju prema Micro Four Thirds standardu, Panasonicovi modeli mogu koristiti Olympusove objektive i obrnuto.
Što kupiti?
U zaista raznolikoj tržišnoj ponudi, bitno je odrediti vlastite afinitete koji će vas navoditi u daljnjoj potrazi. Dakle, osim samog uređaja ova vam vrsta fotoaparata omogućuje biranje i funkcionalnosti objektiva u skladu s individualnim potrebama. Bio to neki od modela koje smo kratko usporedili ili neki drugi, zasigurno ćete uspjeti složiti kombinaciju koja vam u najvećoj mjeri odgovara. U svakom slučaju, dobivate puno više od kompaktnih digitalnih fotoaparata čiji su senzori manji, što se ujedno odražava i na objektive.
Više informacija možete saznati i ovdje.
Usporedi.hr
Ovaj članak realiziran je uz pomoć stranice Usporedi.hr, čiji je cilj olakšati Vam kupovinu prijenosnih gadgeta kroz iskustva u korištenja putem testova, tema i novosti. Usporedi.hr pokrenut je u studenom 2007. godine kao vodič za kupovinu tehničke robe.