Ležeran pristup odgoju neće smanjiti autoritet, a dijete će naučiti sklapati prijateljstva, više šale jača kreativnost, a djeca opuštenih roditelja bolje se uklapaju
Vodič za sve roditelje: Kako i vi možete odgojiti sretno dijete
Samo sretan mališan dobro će se uklopiti među vršnjake te će se bez problema moći prilagođavati novim situacijama, a to je samo jedan od najvažnijih savjeta psihologa pomoću kojih mame i tate ulogu roditelja mogu odigrati za nagradu Oscar.
Prvo pravilo koje će mnoge krute roditelje sigurno iznenaditi jest da strog pristup nije ni jedini ni najbolji kojim se postiže cilj. Upravo je suprotno, šale i smijeh, opušteni i ležerni trenuci provedeni u igri s djetetom odličan su odgojni saveznik i mamama i tatama. Kako biste odgojili dobro, marljivo i ambiciozno dijete, nemojte zaboraviti da je jednako važno da ono bude sretno i zadovoljno. Razvedrite se, nabacite osmijeh na lice, šalite se i igrajte s vašim mališanom.
Takvo opušteno ponašanje neće u očima djeteta umanjiti vaš autoritet, no potaknut će ga na kreativno razmišljanje, naučit će sklapati prijateljstva, upravljati stresom te će odrasti u osobu koja je ugodna u društvu. Potrudite se da budete pozitivni. Roditelji koji iskazuju negativne emocije prema djeci ili s njima najčešće postupaju grubo vjerojatno će se već u vrtićkoj dobi susresti s agresivnim ispadima svog djeteta.
I beba osjeća napetost u braku
Ne dopustite da nakon rođenja djeteta veza s partnerom posrne ili padne u drugi plan. Novorođenče osjeća napetost roditelja koji su opterećeni bračnim problemima ili razmišljaju o rastavi. Kod takve se djece, kad prohodaju, mogu pojaviti problemi sa spavanjem.
Agresivnost samo raste
Ako se petogodišnjak već ponaša agresivno, velika je vjerojatnost da će izrasti u nasilnu osobu koja će biti takva prema partneru. Iza većine agresivne djece stoje nasilni roditelji te taj začarani krug treba što prije prekinuti da bi se izbjegli ozbiljni problemi.
Nema univerzalnog pristupa
Većina roditelja misli da najbolje zna kako treba odgajati dijete, no univerzalan pristup koji odgovara svakom djetetu ne postoji.
Neka djeca, posebno ona koja teško reguliraju vlastite emocije, trebaju mnogo više roditeljske pomoći. S druge strane, djecu koja se sama dobro snalaze u situacijama roditelji mogu nehotično ugroziti ako previše strepe nad njima. Stoga psiholozi poručuju - priskočite djetetu u pomoć i poduprite ga tek kad vam ono da znak da ste mu potrebni.
U odgoju su najuspješniji oni roditelji koji svoje postupke usklađuju s djetetovom osobnošću. Rezultati istraživanja pokazuju da su djeca čiji su roditelji uhvatili ritam s njima upola manje nervozna i depresivna od svojih vršnjaka čiji su roditelji kruti.
Opustite se i bit ćete bolji roditelj
Novopečeni roditelji koji misle da društvo od njih očekuje savršenstvo pod većim su stresom te su nesigurni u svoje roditeljske sposobnosti. Opustite se i bit ćete mnogo bolji roditelj.
Za sreću obitelji
Posumnjate li da ste depresivni, potražite pomoć. Depresivne mame roditeljstvu pristupaju negativno te i na djetetov plač reagiraju drukčije od drugih mama, pa su djeca već u predškolskoj dobi pod stresom.
Pustite dijete da istražuje
Kad dijete osjeti potrebu da poleti iz gnijezda, pustite ga. Brucoši čije osamostaljenje ometaju roditelji tjeskobniji su te manje otvoreni za nova iskustva od vršnjaka čiji su roditelji opušteniji.
Suosjećanje je najvažnija lekcija
Učite dijete humanosti te suosjećajnosti s problemima drugih. Kroz svladavanje tih životnih lekcija uči upravljati vlastitim mislima i emocijama a da im se potpuno ne prepusti, ali i da ih ne potiskuje. Na taj će način, kad se suoči s izazovima, biti otpornije i fleksibilnije.
Obitelj je "špranca" za odnose
Mame i tate su uzori djeci, a odnos s njima je model na kojem temelje svoje buduće postupke. Ako se ne stvori dobra, bliska veza između roditelja i djeteta, neće moći izgraditi kvalitetnu vezu s partnerom kad odraste.
Mame su važnije sinovima
Dobar, otvoren kontakt s majkom mnogo je važniji sinovima nego kćerima. Istraživanja su pokazala da je veza sina s majkom u ranoj adolescentskoj dobi, do 14 godina, temelj za njegov budući kvalitetan odnos s partnericom. Dobar kontakt s majkom prevenira probleme u ponašanju.
Roditelji su utočište
Za svako dijete mama i tata trebaju biti sigurna baza u kojoj uvijek može pronaći utjehu i utočište. Kad dođe vrijeme da se dijete osamostali, učinite korak natrag i diskretno se povucite iz nekih situacija u njegovu životu.