Obavijesti

Lifestyle

Komentari 307

Silovanje u braku? Tako nešto ne postoji u ovih šest zemalja

Silovanje u braku? Tako nešto ne postoji u ovih šest zemalja
2

'Muškarac nije kriv za silovanje svoje žene ako ona nije mlađa od 13. godina' ili 'što god čini muškarac sa ženom je legalno' - neki su od aktualnih zakona u svijetu

U zapanjujućih 94 posto slučajeva silovanja u Indiji počinitelji su netko koga žrtva vrlo dobro poznaje, a broj žena koje je silovao njihov suprug je čak 40 puta veći od žena koje su silovali neznanci. Za današnji Dan žena želimo ukazati na područja u kojima ženama još uvijek treba zaštita, odnosno pravni sustav koji će efikasno kažnjavati svaki oblik nasilja.

U veljači ove godine pažnju svjetske javnosti na taj ogromni problem u indijskom društvu privukla je mlada žena koju je suprug brutalno silovao. Ona je tražila da sud prizna zločin "silovanja u braku", no optužba je odbačena s obrazloženjem da bi takav presedan stvorio previše pomutnje u pravosudnom sustavu.

- Teško je ograničiti silovanje u braku ako se ono ne kažnjava, odnosno ako se ono uopće ne smatra zločinom. Činjenica je kako je ono u Indiji posve legalno, rekla je za CNN tužiteljica na Vrhovnom sudu, Karuna Nundy.

Zakonitost bračnog silovanja - gdje je u svijetu legalno

Pokretanje videa...

24sata 00:49

- Najveći problem kod osude silovanja u braku kao zločina u sljedećim zemljama je nedostatak seksualne edukacije te to što se ne razdvaja seks iz užitka i seks s ciljem stvaranja potomstva. Tako se obavezom žene smatra da uvijek želi seks sa svojim suprugom - ističe indijski psiholog koji pomaže žrtvama silovanja, Deepak Kashyap.

1. Indija

  • Indijski kazneni zakon 1860., prema amandmanskom aktu br. 13 od 2013., članak 375.: " Seksualni snošaj ili seksualni akti muškarca s vlastitom ženom, sve dok žena nije mlađa od 15 godina, nisu silovanje."
  • Prema Zakonu o obiteljskom nasilju br. 43 donesenom 2005. g., žene u Indiji imaju pravo tražiti civilne kazne za slučajeve obiteljskog nasilja koje uključuje silovanje, ali ne i kazneni postupak

2. Singapur

  • Kazneni zakon poglavlje XVI: "Muškarac nije kriv za silovanje svoje žene ako ona nije mlađa od 13 godina."
  • Jedini izuzetak od zakona predstavlja ako supružnici žive odvojeno zbog rastave ili razvoda ili gdje postoji sudska presuda o zabrani približavanja

3. Palestinska autonomna područja

  • Prema kaznenom zakonu br. 16, članak 308 iz 1961. "Zakonske radnje bit će zaustavljene protiv optuženog za počinjenje djela poput silovanja i otmice ako su žrtva i optuženi u zakonski valjanom braku."
  • Ako sud ipak donese presudu u takvom slučaju, ona će naknadno biti ukinuta.

4. Malta

  • Kriminalni zakon, članak 200: "U slučaju otmice i silovanja, ako napadač otme osobu te je nakon toga oženi, neće biti kažnjeno gonjen, osim ako je to bez pristanka obje strane."

5. Libanon

  • Kazneni zakon članak 522: "Nitko optužen za nasilna djela koja uključuju silovanje ne može biti kažnjeno gonjen ako se oženi žrtvom. Ako brak završi razvodom unutar tri godine te u slučaju prekršajnih djela, ili pak u slučaju kaznenih djela i razvoda braka nakon pet godina, kazneni postupak se može nastaviti."

6. Bahami

  • Seksualni prekršaji i Zakon o obiteljskom nasilju članak 3: "Silovanje je čin seksualnog snošaja bez pristanka, ili ako je pristanak iznuđen. Zakon se primjenjuje samo u slučaju ako žrtva i optuženi nisu u braku".

Prema hrvatskom zakonu silovanje je svaki seksualni odnos gdje ne postoji izričiti pristanak obje strane, čak i ako pritom nije upotrijebljena fizička sila. Ipak, stručnjaci tvrde kako kod nas najveći problem nije zakon, već dokazivanje silovanja u braku te stigme koju takvo suđenje nosi, pa brojne žene ne prijavljuju takve zločine.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 307