Obavijesti

News

Komentari 53

Sloboda medija: Hrvatska na 65. mjestu, najgore u S. Koreji

Sloboda medija: Hrvatska na 65. mjestu, najgore u S. Koreji
1

Slovenija se popela za jedno mjesto pa je sada na 34. mjestu. Napredovala je i Srbija koja je sada 54. (sa 63. mjesta lani), BiH je pala za dva mjesta na 68. mjesto

Hrvatska je 65. zemlja svijeta po indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica (RSF) za 2013. godinu, jedno mjesto niže nego lani, javlja HRT

RSF u redovnom izvješću o medijskim slobodama u svijetu navodi da je Hrvatska postala članicom Europske unije u srpnju 2013. nakon šestogodišnjih pregovora s Europskom komisijom koji su rezultirali važnim promjenama po pitanju medijskih sloboda "kao što su uključivanje slobode medija i prava na pristup informacijama u Ustav".  Međutim, još puno toga treba napraviti. Državna radio-televizija HRT na udaru je kritika zbog nedostatka neovisnosti nakon provedenih reformi pod vladom lijevog centra premijera Zorana Milanovića. Ravnatelja HRT-a, članove Nadzornog odbora i Programskog vijeća sada imenuje parlament. To daje vladajućoj stranci političku kontrolu nad sadržajem emitiranja, ističe se u izvješću.  

Od susjednih zemalja, Austrija je ostala na 12. mjestu gdje je bila i prošle godine, Slovenija se popela za jedno mjesto pa je sada na 34., Mađarska je pala za osam mjesta - s 56. na 64., a Italija je napredovala s 57. na 49. mjesto. Napredovala je i Srbija koja je sada 54. (sa 63. mjesta lani), BiH je pala za dva mjesta na 68., Crna Gora je pala za jedno mjesto i sada je na 114., a Makedonija za osam na 124. mjesto. 

Finska opet na vrhu, a u Turkmenistanu, Sjevernoj Koreji i Eritreji sloboda informacija ne postoji

Finska je na samom vrhu ljestvice RSF-a s najvećom slobodom medija već četvrtu godinu za redom, a odmah iza nje su Nizozemska i Norveška, kao i prošle godine. Na začelju su ponovno Turkmenistan, Sjeverna Koreja i Eritreja, tri zemlje u kojima sloboda informacija ne postoji, navodi se u izvješću. 

U EU najgore u Bugarskoj i Grčkoj, Turska i dalje 'zatvor za novinare'

Od zemalja Europske unije najgore su Bugarska i Grčka, koje su zauzele 100. i 99. mjesto. SAD je pao za 13 mjesta i ove godine nalazi se na 46. mjestu. Rusija je 148. kao i prošle godine. Turska, koja je na 154. mjestu, nije zabilježila poboljšanja te je i dalje "jedan od najvećih svjetskih zatvora za novinare". 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 53
USKOK ispitao uhićenog Beroša. Odvjetnica: Odbacio je optužbe
AKCIJA PNUSKOKA

USKOK ispitao uhićenog Beroša. Odvjetnica: Odbacio je optužbe

Pod istragom su, uz ministra, i neki visokopozicionirani liječnici, uključujući ravnatelje određenih bolnica