Marko Stanić (59) iz Dragalića 35 godina se bavi pčelarstvom. Upozorava kako je pčelarstvo kod nas palo na najniže grane. Uvozi se med sumnjive kvalitete, a naš izvozi u Njemačku
Šaptač Marko: Pčele s medom vadio sam i iz kućnog dimnjaka
Ne poduzme li se nešto, uskoro ćemo ostati bez pravog domaćeg meda, a i pčela, dramatičan je apel Marka Stanića (59), pčelara iz Dragalića kraj Nove Gradiške.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Pčelarstvo je kod nas palo na najniže grane. Na domaćem tržištu sve je više meda sumnjive kvalitete. Ono malo meda što se proizvede izvozi se u Njemačku, a na policama trgovina nudi se med iz uvoza sporne kvalitete.
– Osim kvalitete meda, pčelari su suočeni s problemom osiguranja kvalitetnih satnih osnova. Proizvođači ih prave od svačega, a najmanje od voska, pa se događa da pčele ne žele prihvatiti takve satne osnove i na njima izraditi saće u kojemu bi skladištile med – otkrio nam je Stanić. Dodaje kako su pčele jedini insekt o kojem ovisi ljudski rod i nestane li njih, nestat će i čovječanstvo. Ovih tjedana u tijeku je njihovo rojenje, što im je prirodni nagon da produže vrstu. Pčelari to ne vole, jer teško je kontrolirati pčele u rojenju, i potrebno je stalno biti u pčelinjaku kako bi se uhvatio roj. Nerijetko pčele završavaju na raznim neobičnim mjestima.
– U 35 godina pčelarskog staža uhvatio sam na stotine rojeva, jednog na visini od 10 metara, a najneobičniji je bio u dimnjaku obiteljske kuće u koji se uselio, izradio saće i napunio ga medom – opisuje Marko dok je gledao roj koji je skinuo sa stabla višnje.
– U ovom roju ima više mladih matica, ali će prirodnom selekcijom ostati najbolja. Pčele su najorganiziranija bića, kod njih se zna što tko radi, a svime upravlja matica, koju zovu i kraljica – rekao je Stanić, poručujući da bavljenje pčelarstvom nije lagan posao, traži puno učenja, volje, znanja i financijskog ulaganja s neizvjesnim ishodom.