Turski predsjednik Tayyip Erdogan proglasio je u srijedu tromjesečno izvanredno stanje u Turskoj, rekavši da će to omogućiti vlastima brzu i efikasnu akciju protiv odgovornih za prošlotjedni neuspjeli pokušaj puča
Prokurdski aktivisti protiv pučista i izvanrednog stanja
Nekoliko tisuća prokurdskih aktivista okupilo se u subotu u Istanbulu izražavajući protivljenje pučistima, ali i izvanrednom stanju što ga je uveo turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Prosvjednici su se na poziv glavne prokurdske Narodne demokratske stranke (HDP) okupili u sjevernoj četvrti Istanbula izvikujući "Ne pučistima".
"Ne želimo vojni udar u zemlji", rekla je tridesetgodišnja Latifa, pristaša HDP-a, dodavši da "Erdoganova politika ne ide u prilog demokraciji".
"Mi želimo demokraciju, ali ne njegovu", poručila je.
"Boriti se protiv puča je pravedno, legitimno i opravdano. No mjere koje su poduzete samo će otvoriti put još većoj nepravdi", smatra predsjednik ogranka HDP-a i odvjetnik Selahattin Demirtas koji je sudjelovao u prosvjedu.
Turski predsjednik Tayyip Erdogan proglasio je u srijedu tromjesečno izvanredno stanje u Turskoj, rekavši da će to omogućiti vlastima brzu i efikasnu akciju protiv odgovornih za prošlotjedni neuspjeli pokušaj puča.
Ta je mjera bila "nužna za brzo iskorjenjivanje svih elemenata terorističke organizacije upletene u pokušaj puča", rekao je Erdogan misleći pritom na mrežu propovjednika Fethullaha Gülena kojega je optužio da je poticao puč. Gülen je iz progonstva u SAD-u opovrgnuo svaku upletenost.
Turska je nakon puča suspendirala 37500 javnih službenika i policijskih časnika, među njima puno djelatnika ministarstva obrazovanja i ukinula je licence za 21000 učitelja. Ministarstvo obrazovanja je priopćilo da očekuje zatvaranje više od 600 škola.
Broj pritvorenih je premašio 10000, uključujući više od 7000 vojnika i najmanje 120 generala. Poništeno je oko 11000 putovnica kako bi se sprječio bijeg ljudi koji su moguće povezani s pokušajem puča.