Obama, koji se zauzimao za to da Britanija ostane u EU kad je u travnju posjetio tu zemlju, upozorio je tada London da ne računa da će brzo potpisati sporazum o trgovini sa SAD-om
Obama o Brexitu razgovarao s Angelom Merkel i Cameronom
Američki predsjednik Barack Obama ustraje na upozorenju Britaniji da će morati pričekati na trgovinske sporazume sa Sjedinjenim Državama ako napusti Europsku uniju, objavila je Bijela kuća u petak po američkom vremenu nakon referenduma kojim su se Britanci glasali za Brexit.
"Očito predsjednik ostaje pri onome što je rekao i u tome nema promjena stajališta", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Eric Schultz novinarima.
Obama, koji se srčano zauzimao za to da Britanija ostane u Europskoj uniji kada je u travnju posjetio tu zemlju, upozorio je tada London da ne računa na to da će brzo potpisati sporazum o trgovini sa Sjedinjenim Državama ako odluči izaći iz bloka EU.
Kako u subotu prenose agencije Obama je o odluci Britanaca da odaberu Brexit, izlazak iz EU, razgovarao u petak s britanskim premijerom Davidom Cameronom i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Cameronu je obećao da će Washington zadržati "posebne odnose" s Londonom i bliske veze s Bruxellesom, prenosi Reuters.
"Iako će se odnosi Ujedinjenog Kraljevstva s EU promijeniti, neće se promijeniti poseban odnos koji postoji između naše dvije nacije. To će se održati", rekao je američki predsjednik na sveučilištu Stanford i dodao "EU će ostati jedan od naših neizbježnih partnera".
Obećao je da će se SAD i Britanija "usredotočiti na to da održe gospodarski rast i financijsku stabilnost". U razgovoru s kancelarkom Merkel Obama je izrazio žaljenje zbog Brexita, ali su oboje kazali da poštuju odluku britanskog naroda.
Objava rezultata referenduma u petak potresla je burzu Wall Street i druga brojna financijska tržišta u svijetu s globalnim gubitkom od oko 2 bilijuna američkih dolara toga dana.
Obama je u svojim komentarima u petak pokušao ograničiti posljedice britanske odluke o izlasku iz EU. Smatra se da bi Brexit mogao naštetiti američkom gospodarskom oporavku kao i pregovorima o Transatlantskom trgovačkom i investicijskom partnerstvu (TTIP) koji se vode između SAD-a i EU, te konačno skrenuti pozornost američkih saveznika od rješavanja pitanja svjetske sigurnosti.