Majka je zatražila hitno skidanje s terapije Lamalom, no Monika je već bila kritično. Jedva se uspjela izboriti za život. Zbog lošeg stanja uzrokovanog sepsom, djevojčicu su stavili u induciranu komu
Monika (14) je bila na samrti: Lijek Lamal ipak kriv za sepsu
Monika (14) iz Bjelovara bila je na samrti zbog korištenja lijeka koji nije trebala dobiti, kako kaže njena majka. Zavod za vještačenje dokazao je da je majka bila u pravu tražeći prekid terapije.
- U mišljenju Zavoda za vještačenje i profesionalnu rehabilitaciju iz Koprivnice navedeno je da je Monika do prije godinu dana bila zdrava te da je zbog glavobolje dobila Lamotrigin (Lamal) na koji se razvijaju komplikacije u vidu sepse - kazala nam je majka 14-godišnje Monike, Bernarda Majnović, iz đurđevačkog prigradskog naselja. Samohrana majka tražila je vještačenje radi povećanja dječjeg doplatka zbog bolesti. Lanjskog kolovoza imala je povremene glavobolje, zbog čega je posljednjeg dana u kolovozu poslana u Dječju bolnicu na zagrebački Srebrnjak. Ondje su joj odredili terapiju Lamalom jer su na EEG pretrazi uočili promjene u funkciji mozga. Majka kaže da joj nisu napravili MR mozga ni CT glave. Lamal je prestala uzimati 17. listopada i to na izričito majčino inzistiranje. Kako joj je život visio o niti, hitno je prebačena u bolnicu “Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu. Stavili su je u induciranu komu. Nasreću, pobijedila je u borbi za život.
- Lamal se daje epileptičarima, a Moniki na EEG-u nisu pronađena žarišta epilepsije. Nakon svih tegoba Monika, koja je bila odlična sportašica, ponovno je morala učiti hodati, sjediti i govoriti – kazala nam je Bernarda Majnović. Dodaje da nije sretna što su se obistinile njezine slutnje da je Lamal uzročnik svih problema, a što je u konačnici i mišljenje Zavoda za vještačenje iz Koprivnice od 20. svibnja ove godine.
Da Lamal može izazvati teške nuspojave, potvrdio nam je i bjelovarski specijalist psihijatrije i epileptologije dr. Borna Belše.
Manifestira se osipom po tijelu pacijenta, povećanom temperaturom, padom imuniteta.
U konačnici može završiti i smrću pacijenta. Lamal se koristi u psihijatriji kod liječenja afektivnih poremećaja raspoloženja te u neurologiji kod liječenja epilepsije, ali u nižim dozama.