Opasnost: Vatrogasce stalno zovu da im pomognu riješiti se otrovnih insekata. Neki su duži od tri centimetra. Gnijezda često naprave na nedostupnim mjestima
Invazija stršljena: Napasnika ima u potkrovlju, dimnjaku...
U potkrovlju, drvarnici, dimnjaku, u ventilacijskom otvoru, lamperijama..., stršljenovi svugdje pronađu dom.
Na našičkom području vatrogasci su stalno na intervencijama uklanjanja legla stršljenova.
- Samo u zadnjih mjesec dana bili smo na 20 intervencija. Gnijezda često naprave na nedostupnim mjestima pa je prilaženje uglavnom otežano. - kaže nam Saša Ljubljanović, zapovjednik JVP-a Našice.
Prije dvije godine znali su skidati i do četiri gnijezda na dan.
- Najgore je kad ljudi sami idu spaljivati gnijezda. Jednom je tako buknuo požar na krovu pa smo morali doći gasiti vatru - govori nam Ljubljanović te ističe kako se tijekom akcije treba smireno i polako kretati jer su stršljenovi dosta agresivni.
Damir Rogulja iz Pčelarskog dežurstva grada Zagreba kaže kako su se stršljenovi u Zagrebu počeli širiti prije sedam godina.
- U zadnjih nekoliko mjeseci imali smo stotinjak intervencija. Zasad je sve pod kontrolom.
Prije tri mjeseca stršljenovi su se ugnijezdili ispod krovišta u obiteljskoj kući Denisa Blaževa iz Zagreba.
- Bili su kapitalci, veliki i po tri centimetra. Stalno su ulazili u kuću u kojoj su mi žena i djeca. Pozvali smo pčelarsko dežurstvo pa su uklonjeni - kaže Blažev čijem su se susjedu izlegli u šupljem deblu ispred kuće. Iako ubodi stršljena nisu smrtonosni, moguće su iznimke kad se pojave alergijske reakcije. Kad natekne tkivo dušnika, smanjuje se i protočnost dišnog puta. Dolazi do otjecanja jezika i otežanog disanja pa brzo nastupi i smrt.