VIŠI SUDOVI USPORAVAJU Iako udruge dužnika ističu da su na nižim sudovima dobili brojne presude protiv banaka, one su nepravomoćne i čeka se odluka viših sudova
Dobio je tužbu protiv banke iako je već bio otplatio kredit
Tužitelju koji je otplatio kredit u švicarskim francima prvostupanjski sud je u petak presudio u korist zbog preplaćene kamate. No borba još nije gotova jer se čeka odluka višeg suda.
Udruga kreditnih dužnika koja je objavila tu informaciju sakrila je identitet tužitelja i godinu kad je čovjek otplatio kredit, ali poziva i ostale dužnike da, ponukani takvom praksom, tuže banke zbog preplaćenih kamata. U udruzi Franak ističu da takva presuda nije rijetkost jer je sličnih u Hrvatskoj već bilo, ali da prvostupanjski sudovi nisu zadnja instanca.
- Presuda prvostupanjskog suda je nepravomoćna, i iako su u svim tužbama zbog preplaćene kamate prvostupanjski sudovi presuđivali u korist tužitelja, tek ostaje vidjeti što će učiniti viši sudovi čije će presude biti pravomoćne. No takvih presuda u Hrvatskoj još nema iako ih je već trebalo biti - rekao je Goran Aleksić iz udruge Franak.
Objašnjava kako u slučajevima preplaćene kamate nema zastare pa su prvostupanjski sudovi to priznavali. Međutim, nitko ne zna kako će se viši sudovi postaviti prema pitanju zastare jer na tom polju još nemamo sudsku praksu.
- Važno je da se građani osvijeste i tuže banke jer svi, bez obzira na valutu u kojoj su podignuli kredit, imaju pravo na povrat preplaćenih kamata - rekao je Aleksić dodajući kako se ovih dana na Europskom sudu pravde raspravlja o kreditima u francima. Konkretnije, Rumunjska traži da se preispita smiju li sudovi ispitivati nepoštenost ugovorene valutne klauzule CHF. U Hrvatskoj su Visoki trgovački sud i Vrhovni sud RH odlučili da u kolektivnoj tužbi kod osam tuženih banaka nije dopušteno ispitivati nepoštenost. Dužnici odluku Europskog suda pravda očekuju uskoro.