STRUJNI UDAR Zagrepčanin (14) se popeo na vagon na Ranžirnom kolodvoru. Spržila ga je struja. 'Riječ je o teškom stupnju opeklina', kaže kirurg Rok Kralj iz Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj
Dječak (14) se bori za život: Sprženo mu je 70 posto tijela!
U toj smrtnosnoj igri dječak je navodno bio sam. Kako neslužbeno doznajemo, popeo se na vagon koji je bio parkiran na kolosijeku.
Navodno je tad dotaknuo strujne vodove te je nastao kratki spoj. Udar ga je odbacio na tlo. Do njega su prvi stigli ljudi koji žive nedaleko od kolodvora. Oni su o svemu obavijestili policiju i Hitnu pomoć. Liječnici su ga odmah preuzeli i odvezli na liječenje u bolnicu. Sve se to dogodilo u nedjelju uvečer u Zagrebu.
- Dječaku je opečeno čak 70 posto tijela i riječ je o teškom stupnju opeklina - rekao je doktor Rok Kralj, kirurg Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj ulici u Zagrebu. Dodao je kako dječak u padu s vagona, nasreću, nije ozlijedio druge dijelove tijela.
Tijekom cijelog ponedjeljka su ga u bolnici pokušavali stabilizirati kako bi bio spreman za saniranje teško opečenih dijelova tijela.
- Leži na Jedinici intenzivnog liječenja, a kako će teći njegovo liječenje tek ćemo vidjeti. Ozljede su u svakom slučaju vrlo teške - dodao je Kralj. Da se bore za njegov život, potvrdio je i ravnatelj Klaićeve, doktor Zoran Bahtijarević.
- Sve je neizvjesno, ono što sigurno znamo jest da stanje u kojem se dijete nalazi zahtijeva višemjesečno liječenje - kaže Zoran Bahtijarević. U takvim slučajevima ljudima najteže strada koža. Čovjek zato gubi jako puno tekućine koju moraju žurno nadomjestiti. Tako čak i tijekom transporta opečeni dobijaju nekoliko litara infuzije. Ako tijelo ostane bez tekućine, mogu mu stradati bubrezi i tako još više otežati mogući oporavak.
Na opasnosti od strujnog udara stalno upozoravaju i u HŽ-u.
- Ističemo kako su u svim kolodvorskim područjima istaknuti znakovi upozorenja zabrane kretanja po pruzi te znakovi koji upozoravaju na opasnosti od strujnog udara - rekli su iz HŽ Infrastrukture.
Napomenuli su kako vagon koji stoji ispod električnih vodova nije mjesto za igru s obzirom na to da za stradanje od strujnog udara nije potrebno dodirnuti vozni vod kontaktne mreže pod naponom. Područje opasnosti, u koje se ne smije ulaziti, obuhvaća promjer od dva metra od svih dijelova kontaktne mreže pod naponom.
Zato HŽ Infrastruktura godinama provodi edukativno-preventivne akcije “Vlak je uvijek brži” i “Stvaraj, ne uništavaj” u sklopu kojih učenike u školama upoznaju s opasnostima i posljedicama strujnog udara.