Portal koji uglavnom daje savjete za organizaciju putovanja, objavio je zanimljivu infografiku. Radi se o karti svijeta koja prikazuje gdje je prihvatljivo piti vodu iz pipe
Britanci objavili kartu: 'Voda u Hrvatskoj nije pitka!' - Teško...
U pitanju je portal justtheflight, a na karti je naša zemlja neopravdano obojena crvenom bojom . Pogađate - crvena je indikator 'nepitkosti' vode iz pipe. Infografika je osmišljena kao pomoć čitateljima, pretežito putnicima, da se znaju organizirati i spakirati, imajući na umu ove informacije.
Međutim, nije sve tako crno. Sam
Daily Mail
, koji je informaciju prenio, ograđuje se od netočnosti grafike:
"Nije nužno točno da sve zemlje, čija je voda označena 'nesigurnom', imaju zagađenu ili nečistu vodu".
S tim u vezi, ekipa 24sata provela je vlastito istraživanje čistoće i pitkosti vode iz pipe u Hrvatskoj . Već je dobro poznato kako je voda u Hrvatskoj na zavidnoj razini. U Europi čvrsto držimo četvrto mjesto po pitanju bogatstva i dostupnosti vodnih izvora. Što se tiče svjetske ljestvice, 42. mjesto sasvim je dobar pokazatelj čistoće.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Sam jug zemlje može se pohvaliti odličnom kvalitetom vode iz
izvora Jadro
, koji opskrbljuje Split, Solin, Kaštele, Trogir i još devet drugih općina. Cetinski se kraj opskrbljuje jednom od pet najkvalitetnijih europskih voda, a ona dolazi iz
Vrela Cetine
.
Područje Like je najbogatije vodom , a zbog minimalnog zagađenja okoliša ondje je voda za piće itekako sigurna. Lička voda parira onoj karlovačkoj. Karlovačka se županija opskrbljuje iznimno čistim, podzemnim vodama.
Problematična područja
Ipak, tri su područja u Hrvatskoj problematična . Kakvoća vode u bunarima na području Sisačko-moslavačke županije upitne je kvalitete, dok je u Šibensko-kninskoj županiji jesenas došlo do blage uzbune nakon uočavanja naftne mrlje u izvorištu Jaruga. U tom se kraju problem pojavljuje i nakon obilnijih kiša, kada vodu moraju prokuhavati i taložiti.
U nekoliko su navrata stanovnicima
Pačetina
, u općini Trpinja, zabranili konzumaciju vode iz pipe, nakon što su otkrili povećanu
koncentraciju arsena
u vodi.
Planirate li putovanje, ipak pogledajte kartu
Voda je kod nas u potpunosti sigurna
, stoga možemo netočno 'kvalificiranje' hrvatske vode na svjetskoj karti ignorirati, no svakako pogledajte
kartu
ukoliko planirate putovanje. Podatke su prikupljali iz agencija za kontrolu i prevenciju bolesti, pa nisu mogli pogriješiti baš sa svima.
To se posebno odnosi na većinske dijelove
Afrike, Južne Amerike i veći dio Azije
. Međutim, ako putujete u
Hong Kong, Japan i Južnu Koreju
, flaširana voda neće vam trebati.