Prije izlaska iz kuće dobro je sluznicu nosa namazati nevenovim uljem, a po povratku je najbolje oprati kosu da se uklone zrnca alergena. Iz istog razloga skinite robu i odmah je operite
Top 15 trikova kako preživjeti alergiju na ambroziju bez muke
- Držite zatvorene prozore u vrijeme sezone cvatnje.
- Planirajte vanjske aktivnosti ovisno o tome kolika je koncentracija peludi u zraku (koncentracija peludnih zrnaca najviša je ujutro i prijepodne, a najmanja nakon kiše), a tijekom najgorih dana izbjegavajte aktivnosti na otvorenom.
- Ne konzumirajte namirnice koje imaju križnu reakciju s antigenima peluda ambrozije (pelud ambrozije i konzumacija banane, čaja od kamilice, krastavca, artičoke, kivija, dinje, lubenice, sucokreta; ili pelud pelina i konzumacija celera, peršina, jabuke, kivija, kikirikija, lješnjaka, suncokreta).
- Uređujte svoje vrtove i travnjake.
- Ne ignorirajte ambroziju nego je iščupajte ako pronađete stanište ili nazovite nadležne institucije.
- Vitamin E iz integralnih žitarica i orašastih plodova te sjemenki uljarica ima antihistaminska i antialergijska svojstva. Pojačajte njihov unos, to će pomoći u smanjenju simptoma alergije.
- Redovito četkajte i perite kućne ljubimce jer oni također skupljaju pelud.
- Kad je moguće, boravite u zatvorenim i klimatiziranim prostorima.
- Slobodno vrijeme provodite u planinama ili na moru (iznad 1000 metara nadmorske visine), jer nema zagađenja i cvatnje.
- Za vjetrovitih dana ostanite kod kuće. Kad izlazite, nosite sunčane naočale i šešir da zaštitite oči i lice od alergena.
- Perite kosu svaki dan nakon povratka kući, a što češće i ruke.
- Presvucite se nakon dolaska kući i perite odjeću u perilici. Ne sušite rublje izvan kuće.
- Češće mijenjajte jastučnice, redovito usisavajte prašinu i tapecirani namještaj; redovito čistite ili uklonite tepihe.
- Prije izlaska iz kuće sluznicu nosa namažite nevenovim uljem da biste je zaštitili od utjecaja alergena.
- Preventivno uzimajte veću količinu vitamina C, kroz sokove limuna, jabuke i bazge. Vitamin C djeluje detoksikacijski i kao antihistaminik te podiže imunitet. Osim toga, pojačava resorpciju kalcija te njegovo djelovanje. Neizostavni dio terapije protiv peludne hunjavice su i šumeće tablete kalcija.
Savjeti homeopata:
Kamilica za konjuktivitis
U slučaju konjunktivitisa na oči se stavljaju oblozi od hidrolata rimske i germanske kamilice i mirte - nakapajte ih na čistu vatu i držite neko vrijeme na očima. Dobro rješenje može biti i nekoliko kapi hidrolata lavande. Alfa bisabolol, kamazulen i 1,8 cineol djeluju protuupalno i umirujuće, kao “malo čudo” u rješavanju alergijskih problema kože i očnih vjeđa, kaže Ksenija Krajina Pokupec.
Kadulja za nosnice
Nos se čisti biljnim kapima na bazi korijena bijelog sljeza: dvije žličice sljeza namočiti preko noći u šalici hladne vode, ujutro ga procijediti i kapati u nos, obilno i što češće. Ako su vam već upaljene, nosnice potapkajte rupčićem namočenim u ohlađeni čaj od kamilice i premažite mašću od kadulje i propolisa (uz uvjet da niste alergični na propolis). Ova terapija prevenirat će i moguće glavobolje zato što kroz začepljen nos i sinuse ne dolazi dovoljno zraka u cjelokupno područje glave, odnosno mozga.
Blagotvorna inhalacija
Nekim pacijentima pomaže inhalacija u prostoru u kojem se zadržavaju ili u kupkama. U aroma lampicu dodajte malo vode i deset kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili lavande, bora ili jele, mandarine, mire. Da biste pripremili kupku, neka od tih ulja dodajte u malo meda, mlijeka, vrhnja ili soli, promiješajte i dodajte vodi za kupanje. Osim toga, eterična ulja možete pokapati i po tepihu prostorije u kojoj najviše boravite, ali i na svoje papirnate rupčiće za nos.