Novo pravilo je da pravila nema. Treba započeti namirnicom tipičnom za podneblje u kojem živite te koju će dijete i kasnije jesti. Ljetne namirnice idealne su za pripremu raznolikih kašica
Ljetna dohrana: Riba, povrće i maslinovo ulje za zdravi start
Iako ljeto nudi obilje voća i povrća, prema brojnim iskustvima, nije idealno vrijeme za početak dohrane.
- Dohranu ljeti mogu omesti vrućina, pojačana žeđ te promjena okoline i rutine zbog odlaska na godišnji odmor. Bebi je to sve ponekad previše, pa se ne treba brinuti ako ne ide sve odmah onako kako ste planirali - pojašnjava nutricionistica Karmen Matković.
No ako je bebi vrijeme za uvođenje dohrane prema njezinoj dobi, važno je da joj ponudite hranu koja joj je potrebna. Iako su se pravila dohrane kroz godine mijenjala, pa se nekad “moralo” započeti voćem, zatim kasnije žitaricama, da bi uslijedio naputak da se počinje povrćem...
Novo pravilo je da pravila nema. Treba započeti namirnicom tipičnom za podneblje u kojem živite te koju će dijete i kasnije jesti. Ljetne namirnice idealne su za pripremu raznolikih i ukusnih kašica, stoga je dobro za doručak djetetu starijem od šest mjeseci ponuditi mliječno-žitnu kašicu obogaćenu sezonskim voćem (npr. rižine pahuljice sa šljivama). Za ručak je idealna kombinacija ribe i sezonskog povrća s dodatkom maslinova ulja ili kombinacija mahunarki i žitarica. Za večeru se može kombinirati bijelo meso peradi i povrće.
- Najbolji međuobroci bit će svježe sočno voće, poput trešanja, dinje, breskve ili nektarine, marelice ili lubenice, ovisno o starosti djeteta. Započinjanjem ili provođenjem dohrane u ljetnim mjesecima primijetit ćete da dijete instinktivno bolje prihvaća ono što se često naziva ‘lakšom prehranom’, odnosno namirnice bogate vodom i mineralima, koji se tijekom vrućih dana pojačano gube znojenjem. Uz dojenje, bebi se može dati voda ili čaj koji moraju biti sobne temperature, nikako prehladni da ne izazovu temperaturni šok i bolove u trbuhu - pojasnila je Matković.
Ljeto nudi obilje sezonskog voća i povrća za pripremu raznolikih i ukusnih kašica. Novije smjernice miču ograničenja u davanju ribe, pa se tako bijela riba (oslić, škarpina) i pastrva mogu davati već od sedam mjeseci, a mjesec dana kasnije uvodi se i plava riba. Sol i šećer, savjetuju liječnici i nutricionisti, suvišni su tijekom prve godine života.
Potpuno suprotno je s ostalim začinima. Mogu se uvoditi polako već od sedam, osam mjeseci. Začinsko bilje ima ljekovita, protuupalna i antibiotska svojstva, pa bebama u hranu možete dodavati peršin, timijan, origano, ružmarin, cimet, bosiljak...
Već sa šest mjeseci bebe su spremne probati jabuke, banane, marelice, trešnje, breskve, šljive i borovnice.
Od povrća, prvi su na redu tikvica, mrkva i krumpir. Majčino ili adaptirano mlijeko u koje se dodaju voće i povrće ne smije biti vruće jer vitamini tako gube svoja hranjiva svojstva. Ipak, ako niste u mogućnosti nabaviti nešpricanu hranu, dobro ju je lagano prokuhati.
Čuvajte vitamine
Komade sezonskog voća zamrznite u paketiće “vitaminskih bombi” kojima će se kvalitetno doraditi kašica za dijete i kad prođe sezona. Od voća ili povrća može se napraviti pire i zamrznuti se u kalupima za led.
Neka jedu sami
Dijete treba navikavati i učiti da jede samo, u skladu sa svojim mogućnostima. Već sa šest mjeseci možete im dati male komade hrane. Opipavanje prstima razvija finu motoriku te pomaže bebama da se upoznaju s različitim teksturama i oblicima.
Besplatna aplikacija o dohrani
Kako bi svim majkama omogućile da budu upućene u namirnice i jela za bebe te postanu stručnjakinje za prehranu, nutricionistice Tena Niseteo i Karmen Matković Melki osmislile su besplatnu mobilnu aplikaciju “Bebin kalendar dohrane”. Ova edukativna aplikacija predstavlja preporučen plan uvođenja novih namirnica u djetetovu prehranu u dobi od šest mjeseci do dvije godine. Aplikacija nudi i više od 150 recepata za pripremu jela.
Božićni feng shui: Drvce treba stajati u centru kuće i na jugu
Kako biste vi reagirali? Ovo su definitivno najgori pokloni ikad
Bez bronzera i dodatnog jastuka nema party looka