Obavijesti

Lifestyle

Komentari 63

Kako pravilno prati opremu za trening - robu, tenisice, utege

Kako pravilno prati opremu za trening - robu, tenisice, utege
1

Smrdljivu sportsku odjeću što češće perite octom na visokim temperaturama i sušite na suncu, a sprave za vježbanje održavajte sprejom napravljenim od vode i eteričnih ulja

Odjeću natopljenu znojem od treninga treba oprati odmah nakon nošenja.
Prevencija je ključna kad je u pitanju smrdljiva sportska oprema. Prozračivanje svakog komada što je prije moguće nakon uporabe eliminira vlagu zaslužnu za smrdljivu plijesan i rast bakterija. Ako nemate stroj za pranje rublja u blizini, operite je rukama. To je najbolji način da zaustavite mrlje i mirise da se zadržavaju.

Ako ipak ne stignete odmah oprati odjeću, objesite je da se osuši umjesto da je bacite u košaru za rublje. Bačena u košaru mokra odjeća može skupiti smrdljive spore plijesni kojih ćete se teško riješiti u jednom pranju.

Ako se komadi mogu strojno prati, to je puno brže i uklanja više vode. Dodajte octa u bubanj kako biste uklonili neugodne mirise.

Ako je odjeća jako prljava, natopite smrdljive ili prljave komade u otopini od petine octa i četiri petine vode 30 minuta za dezinfekciju i popuštanje mrlja prije stavljanja odjeće u perilicu.

Fotolia


Pazite da ne miješate ocat s izbjeljivačem. Perite odjeću u najtoplijoj vodi koju odjevni predmet može podnijeti s pola količine sode bikarbone i pola količine deterdženta da ubijete mirise koje uzrokuju bakterije i uklonite mrlje. Ako vaša odjeća to može podnijeti, osušite je najtoplijom postavkom vaše sušilice. Drugi način je objesiti mokru odjeću na direktno sunce da ubije preostale bakterije. Ako ništa ne uspije, vrijeme je da bacite taj predmet i kupite novi.

Dio rituala poslije treninga trebao bi uključivati i čišćenje opreme koju ste koristili. To je važno čak i ako vježbate sami. Toplo i vlažno okruženje koje dijelite s nekim može poticati rast bakterija, pogotovo na mekanom, poroznome materijalu, kao što su strunjače ili sjedišta na biciklima.

Sprej za čišćenje sportske opreme i obuće možete napraviti tako da vodi u boci s raspršivačem dodate kapi antigljivičnih, antibakterijskih i dezodorirajućih eteričnih ulja. Dokazano je da čajevac uklanja bakterije i gljivice i na najtvrdokornijim površinama. Poznat je kao čistač i dezodorans. I eterična ulja poput eukaliptusa i peperminta odlična su za čišćenje i svjež miris. Mješavinom vode i kapi eteričnih ulja poput čajevca nasprejajte i tenisice te ostavite da se osuše na zraku. Ako ih pak ne stignete vlažiti, posipajte ih sodom bikarbonom i ostavite najmanje 15 minuta ili preko noći te istresite.

Fotolia

Soda bikarbona učikovit je čistač, dezodorans i omekšivač. a tvrdokorne mrlje koristite pastu od sode bikarbone - pomiješajte četiri žlice sode i četiri žlice vode. Uklanja mrlje, apsorbira neugodne mirise i pomaže razbiti mast.

Prirodno kiseo, bijeli ocat smanjuje masnoću, omekšava vodu i izbjeljuje tkanine kad se doda u vodu za pranje. Ovisno o veličini pranja, dodajte od osmine do polovice šalice te isperite. Za neutralizaciju mirisa sprejajte površine opreme octom ili ih posipajte soda bikarbonom, no ne primjenjujte ih istodobno jer će se pjeniti.

Unutar rukavica ili tenisica možete postaviti paketić silika-gel sredstva za uklanjanje viška vlage koja dovodi do neugodnih mirisa.

Ne koristite jaka sredstva poput izbjeljivača za pranje punjenja i pjene opreme jer će oslabiti materijal. Također, većina pjenastih punjenja ne može se oprati dovoljno da bi se uklonile bakterije i plijesan nakon što već počnu rasti te takvi komadi moraju biti zamijenjeni.

Za dubinsko čišćenje prostirke za vježbanje poslužit će topla voda i sapun, ali potreban je i sprej za brisanje nakon svake uporabe.

Dreamstime

Nakon treninga dobro obrišite unutrašnjost rukavica. za dezinfekciju, poprskajte ih iznutra i izvana mješavinom octa i vode u jednakom omjeru u koju ste dodali desetak kapi eteričnog ulja čajevca. Obrišite i pustite da se potpuno osuše na zraku.

Kape za kupanje mogu poslužiti kao vrećice za omatanje tenisica s donje strane nakon treninga i spriječiti da dnom uprljaju odjeću.

Za opremu koja se ne smije namakati u vodi u boci s raspršivačem pomiješajte detrdžent za rublje i vodu. Poprskajte opremu i za nekoliko minuta obrišite krpom. Nasprejajte čistom vodom, obrišite krpom i ponavljajte dok ne uklonite sapunicu.

Thinkstock

Za čišćenje opreme prije i nakon korištenja
U staklenoj boci s raspršivačem pomiješajte 30 ml vode, 10 kapi eteričnog ulja limuna I 10 kapi ulja čajevca. Sprejajte opremu i obrišite. Napravite svježu smjesu svakih nekoliko tjedana.

Vlažne maramice za čišćenje opreme
Pomiješajte šalicu vode, šalicu octa, nekoliko kapi deterdženta za posuđe i eteričnog ulja u hermetičkoj posudi. Stavite papirnate ručnike bez kartonskog valjka u posudu, zatvorite i okrećite da se upije.

Jači sprej za osvježavanje opreme
U boci s raspršivačem u pola litre destilirane vode pomiješajte veću koncentraciju antibakterijskih eteričnih ulja, po 35 kapi ulja čajevca i eukaliptusa te 20 kapi ulja peperminta.

Antibakterijski sprej za čišćenje prostirke za jogu
U boci s raspršivačem pomiješate 1/4 vode s 3/4 octa. Dodajte 10-ak kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca. Nasprejajte površinu, izribajte mokrom spužvom, pa zatim suhim ručnikom te pustite da se osuši.

Mirisni jastučići za tenisice
Pomiješajte 6 žlica sode bikarbone s po 15 kapi eteričnih ulja čajevca i eukaliptusa. Izrežite nogavice najlonki na dužinu od 15 cm. Stavite sodu unutra i zavežite krajeve u čvor. Mijenjajte svaki mjesec.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 63