Imajte na umu da je jedan od glavnih neprijatelja imuniteta stres, osobito kronični, koji često prate i zdravstveni problemi. I nedostatak kretanja može utjecati na to da imunitet slabi
Jesen bez gripe: Ojačajte tijelo na dobar način i izbjegnite bol
Često se može čuti da je vitamin C odličan za imunološki sustav, ili kako je važno zdravo se hraniti da biste ojačali organizam i oduprli se bolestima, no stvari nisu tako jednostavne. Imunološki sustav je upravo to – sustav i za njegovo dobro funkcioniranje morate osigurati sklad i ravnotežu u tijelu.
Znanstvenici zato često istražuju učinke prehrane, vježbanja, dobi, stresa i brojnih drugih čimbenika na imunološki sustav. Još se ne zna dovoljno o tome kako međusobno uskladiti sve te faktore da bi organizam bio jači, no poznate su već neke smjernice opće strategije za podizanje imunološkog sustava koje mogu biti korisne u prevenciji bolesti ili za to da se organizam lakše izbori protiv bolesti.
Imajte na umu da je jedan od glavnih neprijatelja imuniteta stres, osobito kronični, koji često prate i zdravstveni problemi. I nedostatak kretanja može utjecati na to da imunitet slabi, odnosno redovito vježbanje podiže raspoloženje i aktivira hormone koji “brane” organizam od bolesti.
Također, imunitet opada s godinama. Dio znanstvenika to pripisuje slabljenju timusne žlijezde, koja ima važnu ulogu u proizvodnji T-limfocita, obrambenih stanica koje mogu prepoznati i ukloniti razne strane faktore iz tijela.
Zato stariji ljudi imaju veću sklonost infekcijama i veću smrtnost uslijed gripe ili upale pluća. Jedan od mogućih uzroka je specifični oblik pothranjenosti koji se često javlja kod starijih zbog prehrane siromašne vitaminima i mineralima. Brojne studije su dokazale da nedostatak određenih mikronutrijenata – na primjer cinka, selena, željeza, bakra, folne kiseline te vitamina A, B6, C i E – može promijeniti odgovor imunološkog sustava kod životinja.
Istina, učinak sličnih nedostataka na imunitet čovjeka još se istražuje, no postoje istraživanja koja upućuju na slično djelovanje. Ukratko, uravnoteženom prehranom možemo osnažiti imunitet i organizam pripremiti za borbu protiv bolesti.
Prva linija obrane je općenito zdrav stil života – prestanite pušiti, povećajte unos voća i povrća te cjelovitih žitarica, a smanjite unos zasićenih masti i šećera iz prerađene hrane i umjetnih sokova te redovito vježbajte. Alkohol konzumirajte u umjerenim količinama.
Nakon 40. godine redovito kontrolirajte tlak, šećer u krvi i masnoće te vodite računa da dovoljno spavate. Vrlo je važno voditi računa o higijeni ruku i pravilnoj pripremi namirnica koje se lako kvare, kao što je meso. I ako primijetite simptome oslabljenog imuniteta (kao što su herpes na usnama, česte upale, učestale prehlade i slično), poradite na “bildanju” imuniteta.
No budite skeptični prema preparatima za koje se tvrdi da jačaju organizam, a nisu prirodni, nego je riječ o kemiji. Naime, na naš imunitet utječe međudjelovanje raznih vrsta stanica i znanstvenici još nemaju jasnu sliku o tome kako “bildanje” pojedinih stanica utječe na zdravlje organizma.
S druge strane, poznato je da naše tijelo samo neprestano generira imunološke stanice te da prirodni tjelesni procesi najbolje reguliraju njihov odnos u organizmu. Zato je uvijek bolje pomoći si plodovima i biljkama iz prirode koji će potaknuti te prirodne procese u organizmu. No i s biljnim pripravcima i eteričnim uljima treba biti oprezan, ističe Vesna Genc, fitoterapeutkinja, aromaterapeut kinja i Bowen terapeut.
Ulje crnog kima uravnotežuje imunosustav
Kao pomoć kod alergija, ali i kao odlično sredstvo za ravnotežu imunološkog sustava koristi se ulje egipatskog crnog kima - Nigella sativa. Ovo ulje tamne boje i osebujnog mirisa izuzetno je jak imunomodulator - dovodi u ravnotežu imunološki sustav pa se zbog toga koristi kod alergija jer smanjuje imunološku reakciju organizma na alergen. Koristi se i kod autoimunih bolesti te karcinoma.
- Kod alergijskih reakcija bitno je početi uzimati ulje crnog kima najmanje tri tjedna prije cvatnje biljke na koju ste alergični. U pripremnoj fazi uzima se 1 čajna žlica ulja dnevno (oko 50 kapi), a kad alergija nastupi 3 puta dnevno 1 čajnu žlicu. To je doza za odrasle. Djeca uzimaju pola čajne žličice (oko 20 kapi) 2 puta dnevno nakon obroka, savjetuje fitoterapeutkinja i aromaterapeutkinja Vesna Genc.