Šećera ima gotovo u svemu, a pogotovo u prerađenoj hrani koja sadrži različite vrste šećera i katkad ih je teško prepoznati. Posljedice prevelikog uzimanja mogu biti ozbiljne
12 znakova da jedete previše šećera: Iscrpljenost, nervoza...
1. Stalna glad
Visoki krvni tlak sprječava glukozu da uđe u stanice. Rezultat toga je da tijelo nema dovoljno energije i da opet iznova traži energiju, tj. hranu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
2. Iscrpljenost
Kod povišene količine šećera tijelo nije sposobno pravilno pohraniti i apsorbirati glukozu. Energija se ne koristi efikasno, a stanice tijela ne dobivaju potrebnu energiju. Sve to dovodi do činjenice da se osoba često osjeća umorna bez razloga.
3. Često mokrenje
Ako je šećer u krvi previsok, bubrezi ne mogu ponovno apsorbirati tekućinu. Stoga tijelo, pokušavajući izjednačiti koncentraciju glukoze u krvi i stanicama, otapa krv unutarstaničnom tekućinom, čime se normalizira koncentracija glukoze.
To rezultira čestim mokrenjem, piše Bright Side.
4. Suha usta i pojačana žeđ
Ova dva stanja su posljedica ozbiljnog gubitka tekućine. Hipotalamus, koja procjenjuje nivo dehidracije i uzrokuje žeđ, šalje i ekvivalentnu poruku mozgu. Naravno, ne možete ne popiti kad ste žedni, ali bi bilo bolje da pijete vodu umjesto čajeva ili sokova, pogotovo alkohola.
5. Gubitak težine
S povećanim nivoom glukoze čovjek u kratkom vremenskom roku može izgubiti više kilograma. Postoji više razloga za to od kojih je jedan i da velika količina urina s visokom razinom glukoze tjera tijelo da troši više kalorija. Na taj način, tijelo pokušava „izbaciti” višak glukoze.
6. Infekcije
Infekcije urinarnog trakta i gljivične infekcije mogu se pojaviti i kod muškaraca i kod žena. Ipak, češće su kod žena s visokom razinom šećera i dijabetesom. Velika količina šećera stvara povoljno okruženje za razvoj gljivica i bakterija.
7. Suha koža
Može se povezati s visokom količinom šećera u krvi jer pojačanim mokrenjem tijelo gubi vodu i koža se počinje sušiti.
Također, oštećeni živci mogu onesposobiti normalni rad žlijezda znojnica, koje pak utječu na ravnotežu tekućina u tijelu.
8. Problemi s koncentracijom
Visoka razina šećera u krvi sprječava glukozu da uđe u moždane stanice, pa mozak radi na rezervi. Ovo direktno utječe na logičko zaključivanje i povezivanje informacija.
9. Zamagljeni vid
Povećana količina šećera utječe i na vid jer se stanice oka deformiraju i oko izgubi sposobnost fokusiranja.
10. Sporo zarastanje ozljeda
Ozljede sporo zarastaju zbog oštećenja krvožilnog sustava kao posljedice visokih razina šećera. To vodi lošijoj cirkulaciji krvi, osobito u udovima, i nedovoljne prehrane tkiva.
11. Impotencija
Povećani šećer u krvi utječe i na održavanje erekcije.
Zdrava erekcija zahtijeva zdrave živce, dobar protok krvi i pravilnu ravnotežu hormona. Ipak, višak šećera u krvi može negativno utjecati na sva tri sustava.
12. Razdražljivost
Istraživači i doktori kažu da su ljudi s visokim šećerom zabrinutiji, razdražljiviji i skloniji depresiji. Mozak ovisi o jednakoj i konstantnoj opskrbi glukoze, a nagla odstupanja negativno utječu na njegov rad. Kao rezultat toga, raspoloženje iznenada postaje sve gore.
Šećer također utječe na apsorpciju još jednog hranjivog sastojka odgovornog za raspoloženje: kroma. Krom je potreban za održavanje stabilne razine šećera u krvi, jer inzulin, koji čisti glukozu iz krvi, bez njega ne može ispravno funkcionirati.