Sve češće poplave, suše, požari i velike vrućine uništavaju poljoprivredne kulture, a samim time podižu i njihove cijene te ugrožavaju život najgladnijih i najsiromašnijih
Visoke cijene hrane posljedica su sve češćih suša, poplava...
Ekstremne klimatske promjene koje su potakle odrone zemlje i poplave "krivac" su za više cijene hrane i ugroženiji život najgladnijih zemalja Afrike, upozorava organizacija za sprečavanje siromaštva i gladi, Oxfam. Sve veće cijene namirnica tjeraju ljude u siromaštvo i glad jer sve više novca troše na osnovne ljudske potrepštine. Poplave i požari koji su prošle godine pogodili Rusiji podigli su svjetske cijene žita za 85 posto, dok su ovogodišnji monsuni digli cijene riže u Vijetnamu, Kambodži i Tajlandu od 19 do 30 posto. Suše su u Africi i Afganistanu podigle cijene pšenice i kukuruza te prouzročile glad stanovništva.
Globalno zatopljenje na jednoj polutci Zemlje uzrokuje suše, a na drugoj velike poplave. Toplinski udari će povećati emisiju stakleničkih plinova i uzrokovati sve jače kiše, tvrde znanstvenici.
- Velike poplave, ekstremne vrućine i suše diljem svijeta guraju više od 10 milijuna ljudi u siromaštvo i glad. S vremenom će stanje samo biti gore, jer će vrućine postati nepodnošljive, a poljoprivredne kulture će stradati - ističe Kelly Dent iz Oxfama.
Potrebno je vratiti pravno-obavezujući sporazum o klimatskim promjenama, koji će natjerati države da kontroliraju ispušne plinove i druge štetne faktore, ističu iz Oxfama.