Jednom ih stavite u savijaču, drugi put u voćni biskvit, treći ih put poslužite u umaku uz komad svinjetine. Bez obzira na pripremu, s trešnjama ne možete pogriješiti
Proljetna ljepotica - trešnja je od davnina na dobrom glasu
Kad se po voćnjacima zarumene trešnje po stablima, znamo da je najtoplije doba godine jako blizu. Trešnje su jedno od voća koje svake godine mnogi nestrpljivo očekuju pa se već i prve rane vrste, najčešće svjetlije boje, koje se nađu na tržnici moraju kupiti, iako nikad nisu tako slasne kao tamnije, kojima treba malo više sunca da dozriju.
Tako da se isplati biti strpljiv i pričekati one kasnije, ali slasnije vrste koje će i jelima kojima ih dodate podariti slatki okus slasti. Ta je slatkoća plodova drveta koje je najprije raslo u Turskoj osvojila i Grke i Rimljane, koji su je, prvi kultivirali, a drugi proširili Starim kontinentom i približili našim stolovima. Nitko nije mogao odoljeti plodu kojem su uskoro uz ona gastronomska pripisana i ljekovita svojstva, od toga da pročišćava organizam preko toga da tjera nesanicu ako se jedu navečer do toga da razbistruju mozak i tjeraju iscrpljenost te poboljšavaju raspoloženje.
Trešnje treba jesti svježe i oprati ih tik prije posluživanja, ali izbjegavajte ih neposredno prije obroka jer će otežati probavu. Možete ih poslužiti i umočene u čokoladu i s peteljkama, a tako pripremljene možete koristiti i za ukras slastica.
Peteljke su izvrsne za čaj, a skinite ih neposredno prije pripremanja. Slasne crvene bombice pune okusa neizostavan su dio voćnih salata, nadjev savijača ili knedli, a vrlo su čest izbor pri pripremi sorbeta, sladoleda, različitih pjenica i umaka. Odlično se slažu s čokoladom, vanilijom i cimetom pa se u tim kombinacijama često i serviraju za desert. U nekim se zemljama trešnje stavljaju u hladne juhe, a umak od toga voća odlično se slaže uz mesa poput patke, puretine ili svinjetine.
Za takve se umake mogu upotrijebiti i džemovi i marmelade koji čuvaju slatke plodove i za razdoblje kada ih nema. Trešnje se mogu očuvati i kandiranjem, čime se dobije slatka bobica idealna za pripremanje i ukrašavanje zimskih kolača poput panetonea. A prije jela godi aperitiv koji se također može napraviti s tim voćem. Uz dva kilograma trešanja trebat će vam kilogram i pol šećera. U staklenu teglu složite redove trešanja i šećera te držite na suncu 45 dana. Kad se šećer otopi, procijedite kroz gazu i prema želji dodajte rakije lozovače.
Neodoljive košarice
Malo tko može odoljeti slasnim voćnim košaricama. Podloga može biti od lisnatog ili prhkog tijesta, a izvrsne su i s mljevenim keksima koje pomiješate s maslacem i utisnete u kalupe. I tada još samo smjestite voće u košaricu...
Panna cotta s trešnjama
Sastojci: 1 l slatkog vrhnja, 8 žlica šećera, 2 vanilin šećera, 3 vrećice želatine, 300 g trešanja, 150 g šećera, 9 žlica vode, malo limunova soka
Priprema: 1. Namočite dvije vrećice želatine u pola čaše vode da nabubri. Slatko vrhnje stavite kuhati na srednje jaku vatru. Dodajte mu šećer i vanilin šećer. Kad gotovo provrije, maknite s vatre na stranu. Dodajte vrhnju želatinu i dobro miješajte dok se ne rastopi, da se ne bi stvorile grudice.
2. Vrhnje sa želatinom izlijte u kalup koji ste prethodno isplahnuli hladnom vodom. Pustite da odstoji u hladnjaku dok se sasvim ne stegne. Rastopite šećer u vodi i pristavite na srednje jaku vatru.
3. Vrećicu želatine namočite. Kad se šećer rastopi, dodajte očišćene trešnje i kuhajte oko pet minuta. Maknite s vatre i usitnite trešnje do željene veličine. Kad se malo ohladi, primiješajte želatinu i ulijte u kalupiće u kojima je već panna cotta. Prije posluživanja ukrasite trešnjom uvaljanom u šećer.
Krostata s trešnjama
Sastojci: 1 šalica brašna, 1/2 šalice cjelovitog brašna, 2/3 šalice šećera u prahu, 1/2 žličice cimeta, sol, 1 žlica maslaca, 500 g trešanja, 1 žlica kukuruznog škroba, 2 žlice soka od naranče, 1/2 žličice naribane narančine korice
Priprema: 1. Obje vrste brašna stavite u veću zdjelu i pomiješajte ih. Dodajte dvije žlice šećera, cimet i malo soli. Promiješajte sastojke ručno ili mikserom. Dodajte brašnu maslac narezan na komadiće i četiri žlice ledene vode. Miješajte mikserom dok se ne poveže sve u tijesto. Prema potrebi dodajte još hladne vode dok se tijesto ne formira.
2. Tijesto oblikujte u kuglu, zamotajte u plastičnu foliju i odložite u hladnjak na 30 minuta. U međuvremenu očišćene i oprane trešnje posipajte ostatkom šećera, kukuruznim škrobom, narančinim sokom i narančinom koricom. Dobro promiješajte.
3. Zagrijte pećnicu na 180 Celzijevih stupnjeva. Tijesto razvaljate u krug. Po vrhu rasporedite trešnje, ostavite slobodan samo tanak rub tijesta. Pecite oko 45 minuta, do zlatne boje.
Čokoladna bomba s trešnjama
Sastojci: 8 dag maslaca, 8 jaja, 3 žumanjka, 37 dag šećera, sol, 1 limun, 3 žlice čokolade u prahu, 20 dag brašna, 8 dag škroba, 2 listića želatine, 15 dag čokolade, 15 dag svježeg sira, 5 dl slatkog vrhnja, 30 dag trešanja, 3 žlice badema narezanih na listiće
Priprema: 1. Sedam jaja istucite s 22 dag šećera i malo soli na pari da dobijete gustu smjesu. Kad se ohladi, dodajte koricu pola limuna, maslac, brašno, škrob i čokoladu u prahu. Ulijte smjesu u namašćeni i pobrašnjeni kalup. Pecite pet minuta na 180 Celzijevih stupnjeva, a onda smanjite temperaturu na 170 i pecite još 20-ak minuta.
2. Za kremu namočite želatinu u malo hladne vode. Jaje, šećer i tri žumanjka miješajte na pari s čokoladom. Iscijedite želatinu i primiješajte je smjesi, a zatim dodajte pasirani sir i sok pola limuna. Kad se krema ohladi, dodajte joj tučeno vrhnje i narezane trešnje. 3. Biskvit prerežite, premažite kremom, a na bočne stranice nanesite bademove listiće. Ukrasite je rastopljenom čokoladom i trešnjama
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!