Obavijesti

Pametna kuna

Komentari 5

Oko 83% Europljana doživjelo je zlostavljanje na svom poslu

Oko 83% Europljana doživjelo je zlostavljanje na svom poslu
1

Najviše maltretiranja na poslu što od kolega što od strane šefe trpe Britanci, a najmanje Belgijanci, dok Nizozemci čak i puste pokoju suzu, otkrilo je istraživanje

Gotovo 70 posto Britanaca otkrilo je da ih kolege ili šefovi maltretiraju na poslu, otkriva studija kompanije Monster provedena na 16.517 radnika u 53 zemlje. Četvrtina smatra da maltretiranje utječe na njihov rad, dok skoro 10 posto njih priznaje da su pretrpjeli fizički napad na poslu. 

Više od 83 posto Europljana barem je jednom u karijeri doživjelo psihičko ili fizičko zlostavljanje na poslu. Isti problem ima 65 posto Amerikanaca i 55 posto Azijata. Najveći rizik od fizičkog zlostavljanja imaju Španjolci, a Nizozemci su oni koji najčešće plaču. Radnike najmanje zlostavljaju u Belgiji.   

- Poslodavci su odgovorni za zdravlje radnika, njegovu sigurnost i dobrobit, a moraju osigurati zdravu radnu atmosferu u kojoj radnici mogu normalno raditi - ističe Alan Townsend iz kompanije Monster. 

Tvrtke trebaju jasno odrediti politiku i procedure koje će zaposlenici slijediti. To može spriječiti potencijalne opasne ishode, kao što je nizak moral na poslu, loša produktivnost, tužbe i troškove bolovanja, dodaje. Ako vas maltretiraju na poslu, prijavite to Službi za ljudske resurse ili šefu. Međutim ako je riječ o manjoj tvrtki ili o šefu, savjet potražite u sindikatu, napominje glasnogovornik Bullying UK. 

Znakovi maltretiranja na poslu:

  • Stalno vas zadirkuju
  • Ponižavaju vas pred kolegama
  • Ne ponašaju se fer prema vama
  • Zlostavljaju vas psihički ili fizički
  • Okrivljavaju vas za probleme koje su uzrokovali drugi
  • Zatrpavaju vas poslom, tako da ne stignete sve napraviti
  • Redovito se prema vama odnose kao da ste nebitni
  • Preskaču vas po pitanju povišice ili vam uskraćuju priliku za uspjeh

S.O.S. u slučaju mobbinga

1. Čuvajte pisane dokaze poput pisama, dopisa, emaila i SMS poruka. To će vam pomoći u slučaju da želite pokrenuti tužbu. 

2. Pišite dnevnik, na taj način možete otkriti uzorak ponašanja koji se krije iza nasilnika. No nemojte ga ostavljati na poslu kako ne bi dospio u krive ruke. 

3. Razgovarajte s nasilnikom, možda on nije ni svjestan što radi. Zadržite pristojan ton, a ako ne želite sami s njim razgovarati, zamolite nekoga da to uradi umjesto vas. 

4. Potražite pomoć u sindikatu. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Najbolji domaći kolači bake Ane
10 SUPER RECEPTA

Najbolji domaći kolači bake Ane

Svi recepti spremaju se prema dugogodišnjim tradicijama te vas okusom i mirisom vraćaju u djetinjstvo. Među ovih deset slastica možete pronaći sve - od mirisnih medenjaka do kremastih šaum rola
Ako nećemo imati više od korice kruha, i nju ćemo podijeliti, samo da djeca ostanu zajedno
PUNA KUĆA

Ako nećemo imati više od korice kruha, i nju ćemo podijeliti, samo da djeca ostanu zajedno

Ivana i Mario posvojili su petero djece, a sve kako bi biološka braća mogla ostati i odrasti zajedno, jer kako kažu: 'Nije humano razdvajati djecu koja su već prošla toliko toga u svojemu malom životu'
Otkazali manifestacije i nastupe diljem Hrvatske i regije: Najteža bol i tuga je oplakati dijete...
MNOGI POTRESENI TRAGEDIJOM

Otkazali manifestacije i nastupe diljem Hrvatske i regije: Najteža bol i tuga je oplakati dijete...

U Zagrebu je nakon tragedije u osnovnoj školi proglašen Dan žalosti, a izvođači su u spomen žrtvama odgodili svoje nastupe i koncerte diljem Hrvatske i regije