Za miran radni dan: S čeličnim se pregovara o povišici, sa slabićem najlakše komunicira e-mailom, a s šefom 'gospodinom ljubaznim' priča samo o poslu
7 vrsta nepodnošljivih šefova koji kvare radnu atmosferu
Čak 80 posto zaposlenih Amerikanaca u nekoj je vrsti konflikta sa svojim šefom, a oko 27 posto nadređenima je prijavilo da ih šef zlostavlja te da je prema njima nepravedan. Ipak, u uvjetima kada je gospodarstvo zbog krize posrnulo radnici si najčešće ne mogu priuštiti da daju otkaz na poslu te su prisiljeni na svakodnevno suočavanje sa “šefom iz pakla”. Čak i da imate drugi posao kao alternativu, poslovni savjetnici tvrde da bijeg i napuštanje radnog mjesta nisu nužni. Postoje načini kako da sa svojim zločestim šefom pronađete koliko-toliko zajednički jezik. Prvi je korak da utvrdite kojemu od sedam osnovnih tipova užasnih šefova pripada vaš šef.
Je li on čelični, neznalica, zlobnik, egomanijak, diktator, slabić ili gospodin ljubazni. Nakon što pronađete odgovor na to pitanje, potrudite se da postupno, slijedeći savjete stručnjaka, svoj nemoguć odnos sa šefom pretvorite u podnošljiv poslovni odnos.
Opusti se i uživaj
Nakon posla se s kolegama opustite uz šale. Kao tim ste jači i lakše se nosite s problemima.
Bez laganja, molim
Istraživanje je pokazalo da čak 39 posto šefova redovito krši obećanja koja su dali svojim radnicima.
1. Neznalica krivo odlučuje
Tražite da vam zadatke dostavi napismeno. Diskutirajte o svakoj fazi projekta i sve propitkujte. Pronađite u šefu nešto vrijedno poštovanja i bit ćete manje frustrirani.
2. Slabić se stalno skriva
S njim ćete najlakše komunicirati u pisanom obliku. Pitajte samo najvažnija pitanja, a ostalo sačuvajte za trenutak kada procijenite da možete razgovarati.
3. Zlobnik laže, vara i krade
Ne igrajte prema njegovim pravilima jer on igra prljavo. Suprotstavite mu se. Zaprijeti li vam otkazom, dokumentirajte i dokažite sve njegove nekorektne postupke.
4. Čelični teško daje povišicu
Želite li povišicu, privucite pozornost na svoj rad te pripremite odgovor na pitanje zašto je zaslužujete. Ako odbije vaš zahtjev, pitajte ga može li vam dati drugu kompenzaciju.
5. Diktator želi kontrolirati
Ponašajte se kolegijalno, no suprotstavite se prijetnjama. Popustite li, nikada neće prestati. Fokusirajte se na ciljeve i otvoreno postavljajte pitanja umjesto ultimatuma.
6. Oprezno s egomanijakom
Selektivno ignorirajte njegove nemoguće zahtjeve jer on to neće primijetiti. U raspravama budite konkretni. Potražite suradnika koji će poduprijeti vaše prijedloge.
7. Gdin. ljubazni želi biti omiljen
Držite distancu i razgovarajte isključivo o poslovnim temama, a ne i o privatnim problemima. Pronađite način na koji ćete mu reći da se ne slažete s njim a da se on zbog toga ne osjeća loše.