To novo računalo trebalo bi biti 20 puta brže od današnjeg najbržeg računala, koje je u Kini. Trebalo bi imati mogućnost izvršiti milijardu milijardi kalkulacija u sekundi
Obama naredio: 'Napravite mi najbrže računalo na svijetu!'
Čovječanstvo već godinama ostvaruje sve veći napredak u tehnologiji. Posebice se to odnosi na razvoj računala, koja su danas sve manja, a sve brža i moćnija.
Zanimljiva vijest stiže iz Amerike, bogatom i tehnološki vrlo razvijenom tržištu, gdje snažna računala nisu novost. No, sada se u inicijativu iskoraka računalne tehnologije uključio izravno i američki predsjednik Barack Obama. On je potpisao izvršnu naredbu kojom poziva na obvezu izgradnje najbržeg računala na svijetu, s rokom do 2025. godine.
To novo super-računalo trebalo bi biti 20 puta brže od današnjeg najbržeg računala, koje je u Kini. Trebalo bi imati mogućnost izvršiti milijardu milijardi kalkulacija u sekundi.
Izvršavanje Obamine naredbe bit će zadatak Nacionalne strateške inicijative za računala, koja će biti osnovana u cilju istraživanja, razvoja i izgradnje takvog super-računala.
Očekuje se da takvo računalo unaprijedi analizu podataka o klimi i vremenskim prilikama, te daje precizniju vremensku prognozu, ali i omogući bolju dijagnozu raka već iz analiza rengenskih slika, prenosi BBC.
- Danas se lijekovi propisuju po prosjeku, a ne prema pojedincu koji treba pomoć. Zahvaljujući bržoj analizi ljudskog genoma, mogli bismo dizajnirati lijekove specifično za pojedince i tada bi bilo mnogo učinkovitiji - pojašnjava Richard Kenway sa Sveučilišta u Edinburgu.
Također, primjena bi bila dobrodošla i u NASA-i, čiji se znanstvenici nadaju tako dobiti bolje uvjete za testiranje novih letjelica.
Kao trenutno najbrže računalo na svijetu figurira Tianhe-2 u kineskom Nacionalno računalnom centru u Guangzhou, koje radi na 33,86 petaflopsa (33,86 bilijarde kalkulacija u sekundi), što je gotovo dvaput brže od druge najbrže mašine, američke.