Ministarstvo financija pretresa svu imovinu kako bi otpisali dugove pravoj socijali, a Ministarstvo pravosuđa sprema model osobnog bankrota za srednji sloj i za bogate
Velika potraga za sirotinjom: Tko ima, a tko nema za život?
Novi ministar financija Boris Lalovac jasno se zauzeo za to da se izradi model masovnog oprosta dugova građanima koji jedva da imaju za osnovne životne potrebe. Vjerojatno bi se to odnosilo na oko 50.000 onih koji su blokirani zbog dugova nižih od 2000 kuna.
Riječ je, zapravo, o čistoj socijali koja nema ni za osnovne životne potrebe i račune. Uz to, prema Fininim podacima, svaki drugi dužnik u blokadi je zbog duga nižeg od 10.000 kuna. I oni plešu na rubu socijale jer je vjerojatno riječ o nagomilanim računima za komunalije.
Nema oprosta za 'sirotinju' sa stanovima
Ali ako će se ići na neku vrstu oprosta manjih dugova, ministarstvo želi biti sigurno da se time neće okoristiti i pokoji mutikaše koje zapravo imaju i nekoliko nekretnina, a iz nekog razloga ne plaćaju svoje račune.
- Prvi put se u Hrvatskoj povezuju baze Zavoda za mirovinsko osiguranje, Zavoda za zapošljavanje, Fine, Porezne uprave, MUP-a i drugih institucija kako bi vidjeti vara li netko sustav. Moramo postaviti dosta kontrolnih mehanizama i pripremamo rigorozne kazne za one koji su dali pogrešne podatke - kažu nam u ministarstvu.
Tako će uskoro ministarstvo na stolu imati jasan pregled imovine svih građana pod blokadom pa će moći propisati i jasne kriterije kome će se dugovi moći oprostiti jer se nemaju iz čega naplatiti, a tko će ići pod ovrhu jer ima tri apartmana na moru. Tako će se dobiti stvarna slika koliko je među 315.000 blokiranih građana stvarno na rubu siromaštva. Uz to gotovo svaki treći pojedinac koji je u blokadi, ili je nezaposlen ili je u mirovini.
Takvih je oko 100.000 i oni će vjerojatno biti na vrhu liste onih kojima bi se dugovi opraštali jer ih jednostavno nemaju otkuda podmiriti. No isto tako, među umirovljenicima je i više od 400 pojedinaca koji zajedno duguju oko dvije milijarde kuna. Sada će se vidjeti kako to da su umirovljenici uopće mogli dobiti kredite sa suludim iznosima i kakva su to jamstva dali.
A za prikrivene bogatune koji iz nekog razloga ne žele podmiriti male dugove, Ministarstvo pravosuđa razrađuje model osobnog bankrota.
>>> Više pročitajte u Expressu...