Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu zaključilo je da su ispunjeni svi preduvjeti da se vođi kninskih Srba Milanu Martiću (60) sudi u odsutnosti
Sud odlučio: Krajiškom šerifu Martiću sudit će u odsutnosti
Predsjednik tzv. Republike Srpske Krajine (RSK) Milan Martić (60), koji je još 2003. s Milanom Čeleketićem (69) optužen za ratne zločine protiv civila nakon operacije Bljesak u estonskom zatvoru robija zbog zločina koje je počinio u Hrvatskoj između 1991. i 1995.
Naime, haški tribunal za te zločine osudio je vođu kninskih Srba na 35 godina zatvora među ostalima i zbog granatiranja Zagreba u kojem je poginulo sedmero, a najmanje 176 ih je ranjeno.
Hrvatska je za njim izdala europski uhidbeni nalog kako bi se nekadašnjem vođi pobunjenih Srba sudilo i za raketiranje Karlovca i Jastrebarskog 1995. Estonija je odgovorila kako ne može odobriti Martićevu predaju jer se prema rezoluciji 827 Vijeća sigurnosti UN-a izvršenje kazne ima provoditi izvan teritorija bivše Jugoslavije pa UN nije dao odobrenje da se Martića izruči Hrvatskoj dok izdržava kaznu u Estoniji.
Stoga su, zaključilo je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu, ispunjeni svi preduvjeti da se Martiću sudi u odsutnosti.
Već ranije sud je odlučio da će u odsutnosti suditi i Milanu Čeleketiću (69), bivšem zapovjedniku vojske tzv. RSK.
Za državljaninom Srbije Čeleketićem, koji je prema podacima iz spisa živi u Subotici, 1997. raspisana je međunarodna tjeralica te mu je određen i pritvor. Kako Srbija svoje građane ne izručuje izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu smatralo je da su se ispunili svi uvjeti za suđenje u odsutnosti, tim više što je Čeleketiću preko međunarodne pravne pomoći prije nekoliko godina uručena optužnica u Beogradu.
Podsjećamo, optužnicu protiv Martića i Čeleketića za granatiranje Karlovca i Jastrebarskog nakon operacije Bljesak ŽDO je podnio 28. siječnja 2003., no od tada do danas obojica su bila nedostupna hrvatskom pravosuđu. Martić je od 2002. bio u Haagu, a Čelektić je u Srbiji.