Dašak optimizma: Globalni rast na koji je posebno utjecala kriza u Europi, sporiji je ove godine u odnosu na 2011. No, najveće naznake oporavka vide se u Americi
'Svjetska ekonomija se polako oporavlja, Europi treba duže'
Svjetska ekonomija polako se oporavlja. Naime, tvrtke u Americi zapošljavaju sve više osoba, stanovništvo troši više novaca, a recesija u Eurozoni nije toliko velika kao što se očekivalo, piše The Economist. Financijska tržišta u stalnom su porastu pa je tako globalni MSCI indeks porastao za 9 posto od početka godine i za 20 posto od listopada kada je bio najniži.
Ipak, postoje dobri razlozi zašto ne treba širiti veliki optimizam. Globalni rast na koji je posebno utjecala kriza u Europi, sporiji je ove godine u odnosu na 2011.
No, najveće naznake oporavka vide se u Americi. Veći broj zaposlenih rezultira i većom potrošnjom. Od studenoga do kraja siječnja broj zaposlenih osoba najveći je u tom razdoblju u posljednjih šest godina. Nezaposlenost opada, ali situacija u građevini je još jednaka. Cijene kuća su i dalje niske, no njihova prodaja je počela rasti. Osim toga, potrošačkih kredita je sve više. Prema procjenama, ekonomski rast u Americi do kraja godine mogao bi se povećati za 2,5 posto.
Za razliku od Amerike, Europa će se nešto duže oporavljati od financijske krize. Većina europskih zemalja, pogotovo onih koje su na periferiji Eurozone, poduzele su drastične mjere kako bi smanjile deficit. Za strukturne reforme koje su uveli da povećaju ekonomski rast ipak će trebati proći duže vremena kako bi imale mnogo veći utjecaj.