Barclays banka je imala svojih problema u prošlosti, vrlo ozbiljnih, pa vjerojatno s razlogom puše i na hladno i na toplo. Ne određuju oni rejting - rekao je Čačić
'Povlačite novac iz Hrvatske, rejting pada na razinu smeća'
Barclays banka, jedna od najvećih britanskih banaka svojim klijentima preporučuje da novac s kojim su kreditirali Hrvatsku prebace u Ukrajinu ili Litvu. Ova preporuka je krenula nakon što su njihovi analitičari bili u Zagrebu, gdje su se uvjerili da hrvatska Vlada nije učinila dovoljno da izbjegne pad kreditnog rejtinga iz investicijskog u kategoriju 'junk' (smeće), javlja Novi list.
- Nakon sastanaka u Zagrebu mislimo da je realno da će Hrvatska u ožujku izgubiti postojeći investicijski rejting - upozoravaju ulagače u hrvatske obveznice iz Barclays banke.
No, smatraju da će pad kreditnog rejtinga za Hrvatsku imati iste posljedice kao u Mađarskoj. Nakon pada rejtinga, mađarska valuta je u siječnju zabilježila povijesni pad, a kamate na obveznice su u jednom danu rasle i za pola postotnog poena i sredinom siječnja iznosile su 11,3 posto.
Kažu i da je kreditna agencija Fitch dala Hrvatskoj još malo vremena da pokaže spremnost na strukturne reforme, te ističu da je najveći problem to što je Vlada u proračunu za ovu godinu izabrala pravi smjer, ali da su promjene koje on donosi premalo i da su spore.
Čačić: U Barclaysu zbog svojih problema pušu i na hladno
- Ta je banka imala svojih problema u prošlosti, ne tako davnoj, vrlo ozbiljnih, pa vjerojatno s razlogom puše i na hladno i na toplo. Ne određuju oni rejting - komentirao je preporuku Barclays banke prvi podpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić, donosi Dnevnik.hr.
Dodao je kako će Fitch, agencija za kreditni rejting, provjeriti jesu li aktivnosti koje je Vlada najavila dovoljno snažne da Hrvatska, u vremenu kada je svim zemljama u Europi pao rejting, zadrži svoj. Na pitanje novinara kako će Vlada vratiti povjerenje građana, Čačić je odgovorio: Rezultatima. Kad dođu rezultati vratiti će se i povjerenje.
Čačić je govoreći tijekom skupštine i Mladih HNS-a koja se na temu 'Dobrobiti EU - europske politike za hrvatske građane' napomenuo da je Hrvatska među 10 posto najneuspješnijih upravljača imovinom u Europi zbog čega, siguran je Čačić, ima prostora i šanse za napredak.